Lems par pašvaldību sadarbības teritoriju izveidi

Attēlam ir ilustratīva nozīme © Vladislavs Poroškins/ f64 photo agency

Valdība šodien uzklausīs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto informatīvo ziņojumu "Par valsts administratīvi teritoriālo iedalījumu un valsts pārvaldes institūciju sadarbības teritoriju izveidi".

VARAM plānotā turpmākā rīcība sadarbības teritoriju izveidei paredz izvērtēt sadarbības teritorijas pārvaldes modeli, kurš nodrošinātu valsts pārvaldes institūciju sadarbību un institūciju darbības koordināciju sadarbības teritorijā, sniegtu rekomendācijas pašvaldībām un citām valsts pārvaldes institūcijām jautājumos, kas saistīti ar valsts pārvaldes darba organizācijas pilnveidošanu, pakalpojumu pieejamības nodrošināšanu un tautsaimniecības attīstību sadarbības teritorijā.

Ministrijas skatījumā, katrā sadarbības teritorijā kopumā analizējami astoņi jautājumi - izglītības, kultūras un sporta iestāžu tīkls, veselības aprūpes iestāžu tīkls, sociālo aprūpes iestāžu tīkls, ceļa infrastruktūras attīstības tīkls, sabiedriskā transporta nodrošinājuma tīkls, komunālās saimniecības tīkls, valsts pārvaldes vienoto klientu apkalpošanas centru tīkls un tajā sniegto pakalpojumu apjoms, kā arī uzņēmējdarbības veicināšana un teritorijas ekonomiskā attīstība.

VARAM plāno sagatavot vērtējumu, kuras pašvaldību funkcijas lietderīgāk un racionālāk īstenot pašvaldībām kopdarbībā sadarbības teritorijā, ietverot arī valsts tiešās pārvaldes funkciju decentralizācijas aspektus.

Sadarbības teritoriju izveides jautājumu plānots vērtēt kopsakarībā ar plānotajām reformām izglītības, veselības un nodokļu politikas jomā.

VARAM informatīvā ziņojuma projektā norādījusi, ka sadarbības teritoriju izveidē tiks ņemti vērā Valsts kontroles 2017.gada revīzijas ziņojuma "Vai novadu pašvaldības nodrošina pakalpojumus iedzīvotājiem par samērīgām izmaksām?" secinājumi un ieteikumi.

Ministrija plāno līdz šī gada 1.septembrim sagatavot priekšlikumus likumprojektam par sadarbības teritorijām un valsts tiešās pārvaldes un pašvaldību institūciju kompetenci tajās, kā arī izvērtēt Reģionālās attīstības likuma nosacījumus par valsts tiešās pārvaldes iestāžu teritoriālo struktūru organizēšanu atbilstoši plānošanas reģionu teritorijām un nepieciešamības gadījumā sagatavot priekšlikumus par nepieciešamajiem grozījumiem likumā.

VARAM pauž, ka, virzot jautājumu par sadarbības teritoriju izveidi, tiek ievērots princips, ka valsts pārvaldes iestādes pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem organizē sadarbības teritorijās, ja likums vai Ministru kabinets nenosaka citādi. Lai pašvaldību darbu sadarbības teritorijās organizētu pēc iespējas efektīvi un lietderīgi, sadarbības teritorijās ietilpstošās pašvaldības izvērtēs un pieņems lēmumus, kuru autonomo funkciju izpildē tās sadarbojas, veidojot kopīgas pašvaldību iestādes, vai nodod cita citai atsevišķu to kompetencē esošu funkciju izpildi likumā "Par pašvaldībām" noteiktajā kārtībā.

Lai nodrošinātu administratīvo teritoriju atbilstību Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma noteikumiem, sadarbības teritorijā veicināma pašvaldību brīvprātīga apvienošanās. Paredzēts, ka sadarbības teritorija ir statistikas uzskaites vienība.

Plānots izveidot 29 sadarbības teritorijas ap reģionālās un nacionālās nozīmes attīstības centriem, kuru ietvarā pašvaldības var brīvprātīgi apvienoties vai sadarboties. VARAM izstrādāja sadarbības teritoriju izveides projektu un 2016.gada otrajā pusē sāka konsultācijas ar iesaistītām institūcijām un pašvaldībām.

Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) šodien plkst.13 notiks Reģionālās attīstības un sadarbības komitejas sēde, aģentūru LETA informēja LPS pārstāve Jana Bunkus.

Sēdē pašvaldības uzklausīs informāciju par Valsts kontroles ziņojumu. Tāpat tiks apskatīta informācija par pašvaldību sadarbības tīkla "Vietējo vērtību un resursu izmantošana attīstībai" pirmo tikšanos, kas notika 5.aprīlī Mārupē.

Tāpat sēdē apspriedīs Vides aizsardzības un reģionālās ministrijas (VARAM) sagatavoto informatīvā ziņojuma "Par valsts administratīvi teritoriālo iedalījumu un valsts pārvaldes institūciju sadarbības teritoriju izveidi" projektu. Par šo jautājumu ziņos VARAM Valsts sekretāra vietnieks reģionālās attīstības jautājumos Aivars Draudiņš un VARAM Pašvaldību departamenta direktora vietnieks Arnis Šults.

Politika

Patlaban publiskajā telpā pirmsšķietami var novērot atsevišķas potenciālo deputātu kandidātu individuālo priekšvēlēšanu kampaņu aktivitātes, kuru tapšanā un realizēšanā, iespējams, varētu būt izmantoti administratīvie resursi, aģentūrai LETA atzina Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB).

Svarīgākais