Olands: Lepēna var uzvarēt Francijas prezidenta vēlēšanās

© Scanpix

Francijas galēji labējās Nacionālās frontes (FN) līdere Marina Lepēna gaidāmajās prezidenta vēlēšanās var gūt uzvaru, pirmdien brīdināja prezidents Fransuā Olands, solot "darīt visu", kas ir viņa spēkos, lai tas nenotiktu.

Aptaujas liecina, ka Lepēna iegūs visvairāk balsu vēlēšanu pirmajā kārtā 23.aprīlī, tomēr otrajā kārtā 7.maijā uzvara tiek paredzēta centristam Emanuelam Makronam vai konservatīvajam Fransuā Fijonam.

Ņemot vērā grūtības, kādās nonākusi Fijona kampaņa viņa sievas fiktīvā darba dēļ, eksperti atzīst, ka vēlēšanu iznākumu ir grūti prognozēt.

"Pastāv draudi," ka Lepēna vēlēšanās uzvarēs, laikrakstam "Le Monde" atzina Olands.

"Galēji labējie pēdējo 30 gadu laikā [aptaujās] nekad nav bijuši tiks augstu, bet Francija nepadosies," norādīja prezidents.

Francija "apzinās, ka balsojums 23.aprīlī un 7.maijā noteiks ne tikai mūs valsts likteni, bet arī visa Eiropas projekta nākotni," viņš piebilda.

Lepēna solījusi, ka uzvaras gadījumā atteiksies no eiro un sarīkos referendumu par valsts dalību Eiropas Savienībā (ES).

Sabiedriskās domas aptaujās Olanda reitings ir zems, un pērn viņš paziņoja, ka nekandidēs uz vēl vienu amata termiņu.

Olands sacīja, ka tas ir viņa "pēdējais pienākums ... darīt visu, lai garantētu, lai Franciju šāds plāns [par ES pamešanu] nepārliecinātu".

Politika

Tā kā Lietuvas Seims ir atbalstījis valsts izstāšanos no kasešu munīcijas aizlieguma konvencijas, Lietuvas aizsardzības ministrs Laurīns Kasčūns ceturtdien solīja ierosināt reģiona valstu aizsardzības ministriem apsvērt iespēju kopīgi iegādāties šo munīciju.