Junkers atklāj ES glābšanas plānu

© SCANPIX

Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers trešdien atklāja savus Eiropas Savienības (ES) glābšanas plānus, vienlaikus brīdinot, ka blokam tagad jāraksta "jauna nodaļa", rēķinoties ar 2019.gadā gaidāmo "Breksitu".

Bijušais Luksemburgas premjers izklāstījis piecus "ceļus uz vienotību" - ES līderiem tie būtu jāapsver 25.martā Romā gaidāmajā īpašajā samitā, kas tiek rīkots par godu bloka dibināšanas līguma 60.gadadienai.

Ierosinājumu vidū ir ideja reducēt ES līdz līmenim, kad tā būtu tikai vienotais tirgus, un radīt "vairāku ātrumu" Eiropu, kurā līdzīgi domājošas valstis var īstenot savus plānus, pat ja citi tiem nepiekrīt.

"Romai jākļūst par sākumu jaunai nodaļai," Junkers uzsver dokumentā "Baltā grāmata par Eiropas nākotni", kurā kopā ar pielikumiem ir 32 lappuses.

"27 valstu vienotajai Eiropai ir jāveido pašai savs liktenis un jāizstrādā vīzija savai nākotnei," sacīja Junkers, ar savu plānu Briselē iepazīstinot Eiropas Parlamentu (EP).

Junkers pauda cerību, ka ES līderi izteiks secinājumus par viņa priekšlikumiem līdz gada beigām un līdz 2019.gada jūnijā gaidāmajām EP vēlēšanām izlems par tālākās rīcības kursu.

Plāns jau izraisījis Austrumeiropas dalībvalstu pretestību, kas bažījas, ka tādi tradicionālie smagsvari kā Vācija un Francija atstums tās malā tādos jautājumos kā imigrācija.

Bijusi dzirdama arī nepatika par laika izvēli šo plānu publiskošanai tik neilgi pirms svarīgajām Nīderlandes, Francijas un Vācijas vēlēšanām.

Viens no Junkera plāna punktiem paredz ES valstīm iespējas integrēties dažādos ātrumos, dažām izvēloties sadarboties ciešāk tādos jautājumos kā eiro valūta un aizsardzība.

Cits punkts paredz koncentrēties uz ES vienotā tirgus pabeigšanu, šādi cenšoties darīt galu ekonomikas krīzēm, kas piemeklējušas eiro valūtu.

Citi scenāriji paredz ignorēt eiroskeptiķus un sekot pilnībā federalizētas Eiropas sapnim vai arī sekot amerikāņu modelim un fokusēties uz reducētu darbakārtību, atstājot mazāksvarīgos jautājumus dalībvalstu ziņā.

Nobeigumā Junkers ierosina saglabāt "status quo", ES valstīm tiecoties pēc lielākas vienotības, tomēr vienlaikus tas nozīmētu vairāk asu strīdu tādos jautājumos kā imigrācija.

"Mēs Junkera "Balto grāmatu" saredzam kā dzimšanas apliecību ES ar 27 dalībvalstīm," atzina ES avots, kas vēlējās palikt anonīms. "Mēs gribam, lai Roma būtu dzimšanas dienu svinības, bet arī sākums jaunām ļoti organizētām debatēm par virkni specifisku alternatīvu, kuras, kā mēs uzskatām, radīs vienotību un sadarbību."

Tikmēr EK priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis (V) norāda, ka tā dēvētajā "Baltajā grāmatā" izvērtēta pašreizējā situācija Eiropā un iezīmēti tālākās attīstības scenāriji. "Dokumenta mērķis ir veidot spēcīgu, stabilu un vienotu Eiropu, kas sniedz labumu visiem tās iedzīvotājiem, parādot piecus iespējamos nākotnes scenārijus 27 dalībvalstu ES," apgalvo Dombrovskis.

EK priekšsēdētāja vietnieks skaidro, ka šis dokuments ir EK ieguldījums gaidāmajai Romas līguma 60.gadadienai un ietver politiskus priekšlikumus dalībvalstu diskusijām par to, kādu nākotnes attīstības virzienu Eiropai izvēlēties.

"EK turpinās darbu, lai detalizēti iezīmētu svarīgākos izaicinājumus un iespējamos risinājumus dažādās jomās, tai skaitā attiecībā uz Ekonomikas un monetārās savienības tālāko attīstību," norāda Dombrovskis.

Politika

"Ja jūs man jautāsiet, vai kāda cita valdība būtu labāka, gribu atgādināt, ka mums jau bija viena valdība. Un arī to neviens īpaši nesaudzēja. Bet ja tā sapratne neatnāks šodien, tad nevajadzētu sūkstīties par spērienu ne pēc 2025. gada pašvaldību vēlēšanām, ne pēc 2026. gada Saeimas vēlēšanām," intervijā "Neatkarīgajai" teic Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Svarīgākais