Eiropas Komisija (EK) ceturtdien oficiāli paziņoja, ka Spānija un Portugāle ir pārkāpušas Eiropas Savienības (ES) budžeta disciplīnas noteikumus, tādējādi sperot pirmo soli uz abu valstu iespējamo sodīšanu, kas līdz šim blokā vēl nav pieredzēta.
"Komisija apstiprina, ka Spānija un Portugāle līdz ieteiktajam termiņam nekoriģēs savu pārmērīgo deficītu," teikts EK izplatītajā paziņojumā.
Ja šo atzinumu apstiprinās dalībvalstu finanšu ministri, EK pienākums būs piedāvāt soda sankcijas, kam pakļaujamas Madride un Lisabona.
"Nesen abas valstis novirzījušās no ceļa savu pārmērīgo deficītu koriģēšanā un nav sasniegušas savus budžeta mērķus," preses konferencē norādīja EK viceprezidents eirozonas jautājumos Valdis Dombrovskis. "Mēs esam gatavi sadarboties ar Spānijas un Portugāles varasiestādēm, lai nospraustu labāko ceļu tālākai virzībai."
Vairākas ES lielvaras, īpaši Vācija, jau sen mudināja EK beidzot vērsties pret dalībvalstīm, kas pieļauj pārmērīgus tēriņus, taču situācijā, kas izveidojusies pēc britu balsojuma par izstāšanos no ES, daudzi Eiropas līderi kļuvuši piesardzīgi, bažījoties par populistu popularitātes iespējamu tālāku pieaugumu.
Par Spānijas un Portugāles situāciju finanšu ministriem jālemj otrdien, taču izskan prognozes, ka lēmuma pieņemšanu ministri, iespējams, atkal atliks.
Visaktīvāk lēmuma atlikšanu varētu atbalstīt Francija un Itālija, kas bažījas, ka šogad pašas varētu pārkāpt ar Briseli saskaņotos budžeta deficīta griestus un tādējādi kā nākamās nonākt sodāmo valstu sarakstā.
Vēl pirms EK paziņojuma Portugāles premjerministrs Antoniu Košta brīdināja, ka Briseles sankcija var tikai uzkurināt portugāļu eiroskeptiķus.
EK adresētajā vēstulē Košta norāda uz "Apvienotās Karalistes referenduma rezultātiem un to ietekmi uz Eiropas Savienību", minot to kā iemeslu, kāpēc Briselei vajadzētu atturēties no sankciju piemērošanas.
Pirmo reizi kādai no ES valstīm draud sods par budžeta disciplīnas noteikumu pārkāpšu