Kučinskis: Politiskas ievirzes pētījumi ministrijās nav sistēma

© F64

Ministriju pasūtīti pētījumi ar politisku ievirzi nav sistēma, bet varētu būt reti gadījumi, telekanāla LNT raidījumā "900 sekundes" teica Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Premjers atkārtoti uzsvēra, ka viņaprāt, Tieslietu ministrijai nebija nepieciešams pasūtīt neatkarīgu juridisku atzinumu par Stambulas konvenciju. Tas esot bijis iepriekšējās valdības lēmums un Kučinskis nesaskata iemeslu, kādēļ tāds pētījums bija jāveic.

Viņaprāt, visi ministri, kuri sēdēja pie valdības galda un redzēja, kā šis pētījums tiek pieprasīts, saprata tā politisko ievirzi.

Premjerministrs ceru, ka šādu gadījumu ministrijās nav daudz, jo nevar aizmuguriski kaut ko pasūtīt tā, lai to neviens cits valsts pārvaldē nepamanītu.

Kučinskis piebilda, ka viņaprāt ir normāli, ja ministram ir atšķirīgs viedoklis un gala lēmums tiek pieņemts diskusijās.

Jau ziņots, ka valdība otrdien pēc diskusijām, kurās izskanēja arī savstarpēji pārmetumi, atbalstīja Stambulas konvencijas ratifikāciju un parakstīšanu.

Parakstot konvenciju, tai tiks pievienota deklarācija, kurā Latvija paziņos, ka piemēros konvenciju atbilstoši Latvijas Satversmē noteiktajiem principiem un noteikumiem.

Labklājības ministrijas (LM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā teikts, ka ar konvenciju tiek izveidots visaptverošs tiesiskais ietvars, lai pasargātu sievietes no vardarbības. Tiesiskais ietvars ir vērsts uz vardarbības pret sievietēm un meitenēm un vardarbības ģimenē novēršanu un izskaušanu, kā arī vainīgo sodīšanu par vardarbību. LM atbalsta konvencijas ratificēšanu.

Pievienojoties Stambulas konvencijai, Latvijā būs vairāk instrumentu, lai aizsargātu personu cilvēktiesības dzīvot no vardarbības un spīdzināšanas brīvu dzīvi. Psihiski un fiziski veseli cilvēki, kuri nebaidās par savu un bērnu drošību mājās, pilnvērtīgi strādā, var paši nodrošināt savu dzīvi, tādā veidā sekmējot valsts kopējo attīstību un labklājību, uzsver Labklājības ministrija.

Savukārt Tieslietu ministrijas iesniegtajā informatīvajā ziņojumā ir atsauce uz veikto juridisko analīzi. Tajā apgalvots, ka Stambulas konvencija "klaji ignorē" gan Satversmes 112.pantā, gan starptautiskajos cilvēktiesību dokumentos garantētās vecāku tiesības bērnu izglītībā. Turklāt netiekot ņemta vērā arī vecāku reliģijas brīvība, kas ir nesaraujami saistīta ar tiesībām izglītot savus bērnus saskaņā ar savu reliģisko pārliecību un filozofiskajiem uzskatiem.

Tāpat tajā apgalvots, ka konvencija uzliek valstīm pienākumu veikt izmaiņas cilvēku domāšanā un attieksmē, bet šāda prasība neatbilst Satversmes 99. un 100.pantam, jo katram Latvijā ir tiesības domāt brīvi, kā arī brīvi paust savus uzskatus, ja vien tie neaizskar citu cilvēku pamattiesības. Arī Satversmes 1.pants, kurā Latvija pasludināta par demokrātisku republiku, jau pats par sevi izslēdz valstij iespēju uzspiest visiem iedzīvotājiem vienas ideoloģijas - radikālā feminisma - idejas un postulātus, tādējādi visiem liekot dzīvot tikai saskaņā ar šo ideoloģiju, teikts analīzē.