Vienotības valdības gāšana pašas Vienotības rokās. Un interesēs?

© F64

Satiksmes ministra Anrija Matīsa demisijas negaidītās pieprasīšanas radītajā sajukumā, uz kura fona kuluāru runas par iespējamo valdības krišanu šķiet gauži ticamas, tā vaininiece Laimdota Straujuma šodien centīsies ieviest kaut kādu skaidrību. Premjere tiksies ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakciju, bet Vienotības valdē tiks vētīts viņas ar partiju nesaskaņotais lēmums.

Tiesa, valdības krišana, visticamāk, ir iespējama vienīgi tad, ja to vēlēsies pati Vienotība.

Uzreiz pēc ziņas, ka pieprasīta A. Matīsa demisija, par šādu lēmumu tikai formāli informējot partijas vadību, neoficiālās sarunās jau tika spekulēts par jauna Ministru kabineta sastāvu, kurā vieta bija atvēlēta gan pašam patriektajam ministram, gan Vienotības līderei Solvitai Āboltiņai.

Partneri nogaida

Tomēr, neraugoties uz kuluāros čabošajām sarunām, oficiāli neviens no Vienotības partneriem koalīcijā pat ar domu nepieļāva, ka radušos sajukumu kāds no tiem varētu izmantot, lai gāztu valdību.

«Mūs apmierina Straujumas darbs, un mēs neesam ieinteresēti valdības gāšanā,» saka ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis un piebilst, ka valsts budžeta apstiprināšanas laikā tā būtu bezatbildīga rīcība – šūpot valdību.

Šāda pozīcija saskan ar politologu vērtējumu, ka ZZS ļoti ērti jūtas sabiedrības nežēlastībā kritušās un iekšēju pretrunu plosītās Vienotības vadītajā valdībā. Tas uz neveiksmīgākā partnera fona ļauj audzēt politisko kapitālu, un socioloģiskās aptaujas jau vairākus mēnešus apliecina, ka šāda taktika ZZS atmaksājas – reitingi aug.

Ļaunas mēles gan melš, ka ciešas attiecības L. Straujumai izveidojušās arī ar zaļzemniekos vērā ņemamu ietekmi baudošo Aivaru Lembergu, un tas izdevīgo samierināšanos ar L. Straujumas vadības stilu tikai veicinot.

Arī Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš budžeta pieņemšanas laikā nevēlas apspriest iespējamo valdības krišanu, jo, viņaprāt, satiksmes ministra demisijas pieprasīšana ir Vienotības iekšējā lieta, tāpat kā jauna ministra atrašana.

Izmantos iespēju

Vienotības līderi uzskata – Nacionālā apvienība ļoti labi saprot, ka arī jaunā valdībā viņu iespējas paplašināt savu ietekmes zonu ir spēcīgi ierobežotas īsā rezervistu soliņa un kompetenču amplitūdas dēļ. Tradicionāli nacionālistu ministriem ir problēmas arī ar pielaidi valsts noslēpumu saturošai informācijai.

Tomēr situāciju savā labā Vienotības partneri centīsies izmantot līdz pēdējai pilītei – «viņi uz mūsu rēķina tagad vingros pēc pilnas programmas», saka kāds Vienotības politiķis. Nacionāļi un zaļzemnieki, piemēram, apmaiņā pret savu atbalstu Vienotības grīļīgajai valdībai nākamā gada budžetā varētu ietirgot dažus miljonus sev tīkamākajām pozīcijām.

Tāpēc nav brīnums, ka spēcīgākos signālus par valdības krišanu raida pati Vienotība. Piemēram, S. Āboltiņa neslēpj, ka normālā situācijā partijai būtu jāpieprasa, lai tās premjere atkāpjas pati. Šobrīd tas nav iespējams valsts budžeta pieņemšanas dēļ – krītot valdībai, tā pieņemšana neprognozējami ieilgtu, bet nepieņemts budžets nākamā gada sākumā radītu būtiskas problēmas jau tā par spīdošu grūti dēvējamajā tautsaimniecībā.

Ko nesīs šodiena?

S. Āboltiņa atgādina nu jau pierasto viņas atziņu, ka L. Straujumas valdība demonstrē pārsteidzošu nespēju pieņemt lēmumus, kas traucē ne tikai valstij, bet arī pašai Vienotībai.

Tomēr jautāta, vai Vienotība tiešām spēs pieņemt lēmumu par pašas valdības gāšanu, S. Āboltiņa atbildēt nesteidz. Viņa vien uzsver, ka pati negrasās ieņemt ne aizsardzības, ne tieslietu ministra amatu, kurus viņai ik pa laikam piedēvē. «Zinot manu popularitāti, būtu neprāts iet [aizsardzības ministra Raimonda] Bergmaņa vietā, kurš šobrīd ir populārākais ministrs,» objektīvi paškritiska ir politiķe. Viņa nevēlas arī atgriezties Tieslietu ministrijā, jo netic, ka «vienā upē var iekāpt divas reizes».

Protams, pēdējā laikā piedzīvotie politiskie pārsteigumi, kuros galveno lomu spēlējusi Vienotība, nevar izslēgt, ka šīsdienas politiskā spēka valdes sēdē tiek pieņemti jaunus pārsteigumus nesoši lēmumi.



Politika

Patlaban publiskajā telpā pirmsšķietami var novērot atsevišķas potenciālo deputātu kandidātu individuālo priekšvēlēšanu kampaņu aktivitātes, kuru tapšanā un realizēšanā, iespējams, varētu būt izmantoti administratīvie resursi, aģentūrai LETA atzina Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB).

Svarīgākais