Kaut arī ir pierādīts – Latgales vēlēšanu apgabalā 12. Saeimas vēlēšanu laikā par labu Vienotības kandidātam Dzintaram Zaķim prettiesiski tika ietekmēta vēlētāju izvēle, vēlēšanu rezultāti pārskatīti netiks. Tiesa, vismaz nomināli Vienotības Saeimas frakcijai jau pavisam drīz būs par vienu mandātu mazāk.
Ņemot vērā, ka spēkā stājies tiesas spriedums, kurā par vainīgu atzīta un vainu atzinusi persona, kas vismaz trijiem vēlētājiem apmaiņā pret solījumu vēlēšanu biļetenā ielikt plusiņu Dz. Zaķim samaksājusi 10 eiro, Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) bija jālemj, vai šīs trīs balsis nav pietiekams iemesls, lai pārdalītu Latgales vēlēšanu apgabalā vēlēšanās sadalītos mandātus. To nosaka Saeimas vēlēšanu likums.
Komisija konstatēja, ka, pat anulējot trīs Vienotības prettiesiski iegūtās balsis, netiek mainīts spēku samērs ar tuvāko konkurentu Saskaņu, tāpēc Vienotībai netiks atņemts viens Latgalē iegūtais mandāts.
Izmaiņas status quo neievieš arī tas, ja analizē prettiesiski iegūto balsu ietekme uz Dz. Zaķa mandāta likumību. Proti, nežēlastībā kritušajam politiķim ir par divsimt balsīm vairāk nekā tuvākajam konkurentam no Vienotības. Līdz ar to politiķis, ja tas nekonfliktē ar viņa sirdsapziņu, bez bažām saglabā 12. Saeimas deputāta mandātu.
Iepriekš CVK norādījusi, ka izmaiņas Latgales vēlēšanu apgabala rezultātos varētu ieviest 78 balsis.
Tomēr CVK arī norāda – ja būs vēl kādi tiesas spriedumi par to pašu sarakstu un pārkāpumi būs notikuši vienā un tajā pašā vēlēšanu apgabalā, tad, vērtējot nākamajā spriedumā minēto pārkāpumu ietekmi uz vēlēšanu rezultātiem, CVK ņems vērā arī iepriekšējā spriedumā konstatēto.
Neraugoties uz Dz. Zaķim labvēlīgo CVK atzinumu, Vienotības Saeimas frakcijas deputātu skaits, visticamāk, mainīsies jau šodien. Politiskā spēka frakcijas sēdē šodien tiks izskatīts Andreja Judina iesniegums par to, lai Dz. Zaķis no frakcijas tiktu izslēgts.
Interesanti ir tas, ka līdz pagājušās nedēļas ceturtdienai, kad Dz. Zaķis pats paziņoja par izstāšanos no partijas, daudzi, arī Vienotības liberālā spārna deputāti nesaskatīja fundamentālus šķēršļus viņa saglabāšanai frakcijā, bet vēlāk viņu attieksme mainījās.
Šādu reakciju Dz. Zaķis izpelnījās ar to, ka, paziņojot par izstāšanos no partijas, nevairījās kritizēt savus ilggadējos kolēģus un partiju, kurā viņš savulaik bija viens no redzamākajiem un ietekmīgākajiem biedriem.
Tieši šī iemesla dēļ par Dz. Zaķa atrašanos frakcijā pārdomāja Aleksejs Loskutovs, arī A. Judinam bijušā partijas biedra retorika nebija gājusi pie sirds.
To, ka Dz. Zaķim partijas frakcija būs jāpamet, apliecinājis arī Vienotības valdes loceklis Kārlis Šadurskis, kas prognozē, ka bijušais kolēģis no frakcijas tiks izslēgts arī tad, ja pats nepratīsies to izdarīt.
Vienotības sliktie reitingi un ļembasts ap Dz. Zaķa mandātu var atspēlēties arī Veiko Spolītim, kurš no Vienotības izstājās, bet frakciju neatstāja pēc tam, kad tika sodīts par automašīnas vadīšanu dzērumā.
K. Šadurskis, runājot par partijas sliktajiem reitingiem, skaidro, ka tos nosakot fakts, ka Vienotībai kā premjera partijai «ir nepateicīgā loma sabalansēt politisko spēku vēlmes, lai noturētu valdības stabilitāti». Politiskā spēka līderi lēš, ka vēlētāji no partijas gaida lielāku aktivitāti.
Ja no Vienotības frakcijas tiks izslēgti divi deputāti, tad tā vairs nebūs lielākā koalīcijas Saeimas frakcija un parlamentāriešu skaits tajā būs tāds pats kā Zaļo un zemnieku savienības frakcijā. Pašlaik Vienotības frakcijā ir 23 parlamentārieši, ZZS frakcijā – 21 politiķis.