Valsts finansējuma liegšana Vienotībai tuvinās

© F64

Paaugstinot iespējamību, ka Vienotībai tiks liegts valsts finansējums, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks (KNAB) Jaroslavs Streļčenoks atstājis spēkā lēmumu par partijai piemērojamo sodu, jo tā nav uzrādījusi savu kandidātu individuālo priekšvēlēšanu kampaņu izdevumus. Biroja izpratnē Vienotība ir arī lielākā vēlēšanu izdevumu un to uzskaites noteikumu pārkāpēja.

Biroja priekšnieks informēja, ka viņa lēmums tiks nosūtīts partijai, bet Vienotībai ir tiesības to pārsūdzēt tiesā. Tādēļ J. Streļčenoks norādīja, ka pagaidām ir pāragri runāt par turpmākajām sekām, proti, vai Vienotībai tiks apturēts valsts finansējums, jo partija lēmumu desmit dienu laikā no lēmuma saņemšanas dienas var pārsūdzēt. Kamēr turpinās tiesvedība un nav stājies spēkā lēmums par sodu, finansējums netiks apturēts.

Jau vēstīts, ka atbilstoši 12. Saeimas vēlēšanu rezultātiem Vienotība no valsts ik gadu līdz nākamajām vēlēšanām saņems aptuveni 140 tūkstošus eiro.

Saskaņā ar KNAB aplēsēm Vienotība ne tikai nav uzrādījusi individuālo kampaņu izdevumus, bet par 43 tūkstošiem eiro pārsniegusi arī priekšvēlēšanu kampaņai ar likumu atļautos izdevumus.

Kopumā, izvērtējot partiju iesniegtās vēlēšanu tēriņu deklarācijas, KNAB pret sešām partijām sāka administratīvā pārkāpuma lietvedības un pieņēma lēmumus par saukšanu pie administratīvās atbildības, uzliekot naudas sodu kopumā par 5300 eiro.

Lielākais naudas sods – 4300 eiro – piemērots Vienotībai. Tā neesot norādījusi deputātu kandidātu veikto individuālo priekšvēlēšanu aģitācijas kampaņu izdevumus 58 377 eiro apmērā.

No Saeimā ievēlētajām partijām bez pārkāpumiem priekšvēlēšanu cīņu finansēšanā nav iztikusi arī Saskaņa un Zaļo un zemnieku savienība, taču to pieļautie pārkāpumi nav tik smagi vai finansiāli apjomīgi, lai būtu pamats satraukties par valsts finansējuma zaudēšanu. Kopumā partijas nav uzrādījušas iztērētos līdzekļus 71,3 tūkstošu eiro apmērā.

Kā uzskata J. Streļčenoks, vēlēšanās novērota tendence, ka bijusi iespējama slēpta aģitācija žurnālistu vai populāru personu sniegtajos viedokļos, par ko KNAB esot saņemtas sūdzības. Kopumā par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas periodā veiktajiem priekšvēlēšanu aģitācijas un partiju finansiālās darbības pārkāpumiem KNAB saņēma vairāk nekā 160 sūdzību un iesniegumu.

Saeimas priekšvēlēšanu aģitācijas periodā tika konstatēts, ka priekšvēlēšanu aģitāciju veikušas un apmaksājušas 74 ar partijām nesaistītas personas, kas veica priekšvēlēšanu aģitāciju 138 527 eiro apmērā.

Kopumā partiju tēriņi vēlēšanās veidoja 3,7 miljonus eiro.



Svarīgākais