Erdogana partija uzvar, bet zaudē

© Scanpix

Svētdien notikušo Turcijas parlamenta vēlēšanu rezultāti sagādājuši lielu vilšanos prezidentam Tajipam Redžepam Erdoganam.

Viņa vadītā Taisnīguma un attīstības partija (AKP), kas pie varas stabili bijusi 13 gadu garumā, lai gan saņēmusi vislielāko vēlētāju atbalstu, nav spējusi nodrošināt pat parastu vairākumu parlamentā, nerunājot nemaz par cerēto kvalificēto vairākumu, kas ļautu grozīt konstitūciju. Tā kā neviena no citām trim partijām, kas iekļuvušas parlamentā, nav izteikusi gatavību pievienoties AKP vadītai koalīcijai, ļoti iespējams, ka Turcijā nāksies rīkot ārkārtas vēlēšanas.

Vēlēšanu provizoriskie rezultāti liecina, ka AKP atbalstījuši 40,8% vēlētāju, kas šai partijai nodrošina 248 no 550 parlamenta deputātu mandātiem.

Ar to ir krietni par maz, lai varētu vienatnē izveidot vairākuma valdību, pat ņemot vērā to, ka AKP, iespējams, spēs savā pusē pārvilināt kādus svārstīgākus deputātus, kas ievēlēti no citiem sarakstiem. BBC vēsta, ka līdz ar to izplēnējuši autoritārā stila piekritēja T. R. Erdogana sapņi panākt grozījumus Turcijas konstitūcijā, kas nozīmētu pāreju no parlamentāras uz prezidentālu valsts pārvaldi – viņa oponenti gan to nosaukuši par soli ceļā uz absolūtu diktatūru. «Erdogans ir šo vēlēšanu lielākais zaudētājs. Viņš aizstāvēja divas idejas – pāreju uz prezidentālu republiku un kārtējo vienas partijas kontrolētu valdību. Neviena no tām neguva vairākuma atbalstu,» vēlēšanu rezultātus sarunā ar Reuters īsi rezumējis Stambulas Ekonomikas un ārpolitikas pētījumu centra vadītājs Sinans Ulgens.

Pats T. R. Erdogans vakar mudinājis partijas uz «stabilitāti», liekot saprast, ka pēc oficiālo vēlēšanu rezultātu izsludināšanas uzticēs valdības veidošanu tieši AKP līderim, pašreizējam premjeram Ahmetam Davutoglu. Svētdienas vakarā, kad vēlēšanu aptuvenie rezultāti jau bija skaidri, premjers nav vēlējies atzīt acīmredzamo sakāvi. «Visiem skaidri redzams, ka tieši AKP ir vēlēšanu uzvarētāja un līderis. Nevienam nevajadzētu censties iztēlot savu zaudējumu par uzvaru,» viņš sacījis, uzrunājot partijas piekritējus no savas rezidences balkona. Tomēr vakar arī viņa partijas biedri bijuši spiesti atzīt, ka pēc šīs uzvaras valdošās koalīcijas izveidošana liekas ļoti sarežģīts, ja ne neiespējams uzdevums.

Pirmajās stundās pēc vēlēšanu provizorisko rezultātu paziņošanas sadarbības iespējas noraidījušas visas trīs partijas, kas vēl būs pārstāvētas parlamentā. Vienā koalīcijā ar AKP nevēlas strādāt nedz sekulāristi no Republikāņu Tautas partijas (CHP), kuriem ir 132 mandāti, nedz pirms vēlēšanām kā AKP partneris piesauktā Nacionālistu kustības partija (MHP) ar saviem 80 mandātiem, nedz, protams, šo vēlēšanu īstie uzvarētāji – Tautas demokrātiskā partija (HDP), kurai, pateicoties kurdu, kreiso un liberāļu atbalstam, izdevās pirmo reizi pārvarēt 10% barjeru un izjaukt spēku samēru parlamentā. Arī šai partijai ir 80 deputātu mandātu. A. Davutoglu gan mēģinās izmantot savu mandātu, un pēc vēlēšanu oficiālo rezultātu pasludināšanas viņam būs 45 dienas, lai izveidotu koalīciju. Tomēr tirgus jau reaģējis uz gaidāmo nestabilitāti un neskaidrību – vakar kritusies Turcijas liras vērtība un akciju cenas biržās.



Politika

Nākamā nedēļa paies valsts budžeta apspriešanas un pieņemšanas zīmē. Lai arī runas būs garas, diez vai tur notiks kas negaidīts. Visas koalīcijas partijas sevi pozicionē kā nopietnas, atbildīgas un Saeimā nekādu cirku Gobzema stilā rīkot netaisās. Līdz ar to budžeta dēļ valdībai briesmas nedraud. Taču tai draud briesmas no citas puses.

Svarīgākais