Rinkēvičs: ES neatbildēs uz Krievijas publiskoto "melno sarakstu"

© f64

Var tikai nožēlot, ka Krievijai un Eiropas Savienībai (ES) ir tik atšķirīga pieeja, veidojot un publiskojot "melnos sarakstus". Turklāt šodien publiskotajā Krievijas sarakstā iekļautas personas, kas neko pretlikumīgu nav veikušas, aģentūrai LETA atzina ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V).

 

Viņš skaidroja, ka ES, atbildot uz notikumiem Ukrainā, izveidoja Krievijas amatpersonu sarakstu, kurām aizliegts iebraukt savienībā, un to nekavējoties oficiāli publiskoja. Krievija savukārt vadījās pēc veciem principiem - atbildes sarakstu izveidoja, taču ilgu laiku uzvārdus nepubliskoja. Arī Eiropas parlamenta deputāte Sandra Kalniete (V) to uzzināja, atrodoties ceļā uz Maskavu. Turklāt pirms nedēļas arī kāda cita amatpersona, līdzīgi kā Kalniete, uzzināja šādu informāciju ceļā. "Šajā konkrētajā situācijā var tikai nožēlot, ka ir tik atšķirīga pieeja," skaidroja ministrs. Personas, ka iekļautas Krievijas sarakstā, neko pretlikumīgu neesot veikušas, bet parādījušas principiālu nostāju.

Ministrs norādīja, ka vēl vakar vakarā Latvija sarakstu nebija saņēmusi, taču tagad tas ir zināms, un tajā ir iekļautas jau iepriekš medijos minētās piecas Latvijas amatpersonas.

Rinkēvičs gan noliedza, ka pēc šī Krievijas saraksta publiskošanas sekos ES pretreakcija. Viņš uzsvēra, ka ES sankciju kritērijus ir veidojusi, balstoties uz konsekventu nostāju. Ja tiek pārkāptas starptautiskas tiesības, tad ir jārīkojas.

"Domāju, ka nespersim nekādus soļus," skaidroja ministrs, piebilstot, ka jāseko līdzi, kā tiek pildīta Minskas vienošanās. "Šis saraksts lielā mērā ir 2014.gada, nevis šī gada produkts," secināja ministrs.

Kā ziņots, Somijas raidorganizācijas YLE rīcībā nonākušā dokumenta ar Krievijā nevēlamo 89 politiķu vārdiem iekļauta arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V), kā arī četri Latvijas deputāti Eiropas Parlamentā - Sandra Kalniete (V), Inese Vaidere (V), Artis Pabriks (V) un Roberts Zīle (NA).

Sarakstu ar Krievijā nevēlamo personu vārdiem trešdien Krievijas Ārlietu ministrija iesniedza ES delegācijai.

ES ārlietu dienesta pārstāve aģentūrai AFP norādīja, ka Krievija pēdējo mēnešu laikā liegusi ieceļošanu vairākiem Eiropas politiķiem, taču līdz šim bija atteikusies atklāt visu to personu vārdus, kas iekļautas "melnajā sarakstā".

Jau rakstīts, ka Maskava, reaģējot uz Eiropas Savienības (ES) sankcijām, iesniegusi to ES politiķu sarakstu, kam liegts ieceļot Krievijā, piektdien paziņoja Nīderlandes premjerministrs Marks Rute, piebilstot, ka sarakstā atrodami divu Nīderlandes parlamenta deputātu un viena nīderlandiešu Eiropas Parlamenta (EP) deputāta vārdi.

Savukārt saskaņā ar Beļģijas ārlietu ministra Didjē Reindersa vēstuli sarakstā iekļauti 89 politiķu vārdi.

Kā aģentūrai AFP apstiprināja Beļģijas Ārlietu ministrija, Maskava lūgusi, lai šo sarakstu nedara publiski zināmu.

Tikmēr EP liberāļu frakcijas vadītāja Gija Ferhofstada pārstāvis AFP pavēstīja, ka Krievijas "melnajā sarakstā" esot arī bijušā Beļģijas premjera vārds. Viņš piebilda, ka Ferhofstadam ieceļošana Krievijā liegta pēc tam, kad viņš aicinājis sākt starptautisku izmeklēšanu, lai noskaidrotu krievu opozīcijas līdera Borisa Ņemcova slepkavības apstākļus.

Svarīgākais