Melbārde: Ir jāpārskata valsts pārvaldības modeļi

© f64

Ir jādomā, kā pārskatīt valsts pārvaldības modeļus, preses konferencē pastāstīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).

"Ir labi teikts, ka 21.gadsimtā mēs nevaram tikt galā ar 18.,19.gadsimtā veidotiem pārvaldības modeļiem. Ir jāmeklē jauni veidi, kā pārkāpt robežas un veidot sinerģiju nozaru starpā. Ir jādomā, kā pārskatīt pārvaldības modeļus" norādīja ministre.

Konferencē "Kultūras un radošo industriju pārneses process" ministre dalījās ar piemēru, norādot, ka Latvijā nav līdera, kurš varētu uzņemties radošuma mācīšanu skolās. "Ir labs piemērs, kur radoša sadarbība var izveidoties starp mākslinieku un bērniem skolā. Vēlējos parādīt, ka šī ideja ir perspektīva - aizvest māksliniekus uz skolām. Kultūras ministriju atbalstīja gan Izglītības un zinātnes ministrija, gan pašvaldības, bet nekāds reāls darbs nesākās. Tāpēc sajūtu, ka trūkst līderības, kas gribētu attīstīt šo partnerības veidu," stāstīja Melbārde.

Sadarbību starp ministrijām Melbārde plāno stiprināt, strādājot kopā ar citām ministrijām konkrētās programmās un konkrētos projektos. Ministre atklāja, ka ikdienā sadarbība starp ministrijām ir auglīga, solot, ka viņas aktivitāte starpministriju darbībā tikai pieaugs, tuvojoties Latvijas simtgadei 2018.gadā.

"Laba sadarbība man ir ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju Kultūras un dabas mantojuma saglabāšanā. Ar Ekonomikas ministriju esam atraduši kopīgu valodu par radošā klastera izveidi Tabakas fabrikā, savukārt ar Aizsardzības un Ārlietu ministrijām sadarbojamies saistībā ar informācijas telpas aizsardzību un attīstību," skaidroja ministre.

Kā ziņots, Melbārde konferencē iepriekš norādījusi, ka cilvēki, kuriem valstiskā līmenī ir jāpieņem lēmumi, nesaprot radošo industriju un radošās partnerības. Viņa norādīja, ka starpnozaru sadarbība tiek bremzēta, jo lēmumu pieņēmēji vēl joprojām domā ļoti ierobežoti. Melbārde skaidrojusi, ka arī finanšu instrumenti Latvijā nav veidoti tā, lai atbalstītu starpdisciplinārus projektus. Pārējie ministres sarunu biedri konferencē norādīja uz vajadzību sadarboties ministriju un nozaru starpā, lai attīstītu radošo partnerību praksi un iespējas.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) jau otro dienu notiek starptautiskā konference "Kultūras un radošo industriju pārneses process", kas ir viens no radošās nedēļas "Radi! 2015" pasākumiem.

Konferences mērķis ir diskutēt par kultūras un radošo industriju pārneses procesu ("crossovers") un ar praktiskiem piemēriem apzināt tā ietekmi uz nacionālās ekonomikas attīstību, inovācijām, sociālo jomu un sabiedrības labbūtību, kā arī pilsētvides un reģionu ilgtspējīgu attīstību.

Konferences galvenie diskusiju temati ir kultūras un radošo industriju pārneses process un tā pievienotā vērtība, attīstības tendences pasaulē, dizaina domāšana kā stratēģisks instruments produktu un pakalpojumu radīšanā un starpdisciplināru partnerību veidošanā, mākslas intervence un kultūras loma biznesa mērķu sasniegšanā, radošums un inovācijas kā instrumenti veselības aprūpes sistēmas pilnveidošanā, kā arī kultūras un radošuma potenciāls pilsētvides uzlabošanā.

Diskusijās izteiktie viedokļi tiks izmantoti, sagatavojot Eiropas Savienības (ES) Padomes secinājumus par kultūras un radošo industriju pārneses efektu.

Svarīgākais