Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V) pieņēmis lēmumu aizliegt "Krievijas imperiālisma un agresijas apoloģētiem ierasties Latvijā uz smalkiem pasākumiem".
Par to ministrs paziņojis savā "twitter" kontā, piebilstot, ka "saraksts sekos".
Ministra preses pārstāvis Kārlis Eihenbaums aģentūrai LETA sacīja, ka ministra lēmums saistīts ar pēdējo dienu notikumiem Ukrainā, kur notriekta Malaizijas pasažieru lidmašīna, nogalinot 298 cilvēkus. Kaut arī visām Ukrainas teritorijā notiekošā konfliktā iesaistītajām pusēm vajadzētu maksimāli sadarboties, lai novērstu traģēdijas sekas, noskaidrotu cēloņus un darīt visu iespējamo, lai bojāgājušo mirstīgās atliekas tiktu nogādātas tuviniekiem apbedīšanai, no Krievijas puses sekojis propagandas vilnis, dīvainas teorijas, pārmetumi un destruktīva rīcība.
Eihenbaums pagaidām neprecizēja, kas ir "smalkie pasākumi" un kādas personas varētu tikt iekļautas "melnajā sarakstā", taču viņš neizslēdza iespēju, ka tas skars nākamnedēļ Jūrmalā plānoto starptautisko populārās mūzikas jauno izpildītāju konkursa "Jaunais vilnis 2014" norisi, jo "turp vēlas braukt cilvēki, kas varbūt tiešā veidā ir saistīti ar šo traģēdiju".
Sīkāku informāciju par ierobežojumiem un tos skarošajām personām Rinkēvičs un Ārlietu ministrija sola sniegt pirmdien, 21.jūlijā.
Kā ziņots, partijas "Vienotība" un nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK pārstāvji šā gada martā vērsās pie Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (V), Rinkēviča un iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (V) ar aicinājumu iekļaut valstī uz laiku aizliegto personu iebraukšanas sarakstā Krievijas kultūras darbiniekus, kuri publiski pauduši atbalstu "Krievijas prezidenta Vladimira Putina iniciētai Krimas aneksijai un militārajām darbībām Ukrainā".
Toreiz Rinkēvičs šo iniciatīvu noraidīja, paskaidrojot, ka Latvijai nevajadzētu sekot Krievijai un rīkoties Padomju Savienības tradīcijās, aizliedzot un neļaujot visu, kas nepatīk.
Ministrs mainījis savas domas, ņemot vērā notikumu attīstību prokrievisko separātistu kontrolētajos Ukrainas austrumu apgabalos.
Kā ziņots, 17.jūlijā virs prokrieviski noskaņoto separātistu kontrolētā reģiona Ukrainas austrumos notriekta "Malaysia Airlines" pasažieru lidmašīna, kas no Amsterdamas devās uz Kualalumpuru, nogalinot 298 cilvēkus, kas tajā atradās.
Starp bojāgājušajiem pasažieriem bijuši 192 Nīderlandes pilsoņi, 44 malaizieši, tostarp visi 15 apkalpes locekļi, 27 austrālieši, 12 indonēzieši, desmit briti, četri vācieši, četri beļģi, trīs filipīnieši un pa vienam Kanādas un Jaunzēlandes pilsonim.
Ukrainas Drošības dienests (UDD) paziņojis, ka ir izdevies noskaidrot konkrētu vietu, no kuras ceturtdien tikusi izšauta "Buk" sistēmas raķete, kas notrieca Malaizijas lidmašīnu - tā palaista no kaujinieku kontrolētās Sņižnes rajona. Savukārt ASV vēstniece ANO Samanta Pauere iepriekš paziņojusi, ka, pēc Savienoto Valstu domām, raķete, kas notrieca lidmašīnu, izšauta no separātistu kontrolētas teritorijas un separātisti, iespējams, saņēmuši tehnisku palīdzību no Krievijas.
Starptautiskie speciālisti sākuši katastrofas izmeklēšanu, taču to apgrūtina bruņoto kaujinieku klātbūtne.
Tikmēr Krievija uzskata, ka par Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Ukrainas Doņeckas apgabala teritorijā atbildīgas Ukrainas varas iestādes. Krievijas pastāvīgais pārstāvis ANO Vitālijs Čurkins piektdien ANO Drošības padomes ārkārtējā sēdē vainojis Ukrainas aviodispečerus, kuri atļāvuši lidmašīnai ielidot "karadarbības zonā, kur bombardēti arī civilie objekti un kur tādēļ darbojas pretgaisa aizsardzības sistēmas".