Nodibina Bordāna "Jauno konservatīvo partiju"

 

Piedaloties 223 dibinātājiem, šodien Rīgā tika nodibināta "Jaunā konservatīvā partija", kuras viens no līderiem ir bijušais tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Šī partija gan tiek dibināta ilglaicīgai darbībai, tāpēc arī dalība šā gada Saeimas vēlēšanās nav pašmērķis, un par to politiskā spēka biedri lems vēlāk, sacīja Bordāns.

Viņš savu partiju pieteica kā "pārmaiņu ieviesējus". Bordāns uzsvēra, ka politiskā spēka sabiedrotie var būt tie, kuri balstās uz Latvijas valstiskuma platformas, savukārt pretinieki - tie, kuri neatzīst Latvijas okupāciju. Bordāns uzsvēra, ka Latvija nav tilts starp Austrumiem un Rietumiem, bet gan Rietumu neatņemama sastāvdaļa.

Jaundibinātās politiskās organizācijas mērķis ir "Latvijas kā neatkarīgas un demokrātiskas republikas attīstība", balstoties uz "mūsdienīga konservatīvisma pamatvērtībām".

Bordāns skaidroja, ka konservatīvismam ir dažādi akcenti, tomēr Latvija nākotnē varēs sekmīgi attīstīties tad, ja politika nemainīgi balstīsies uz sešām pamatvērtībām. Viena no šādām vērtībām ir 18.novembra republika, kas nozīmē, ka mēs dzīvojam 1918.gada 18.novembrī dibinātajā Latvijas Republikā, tāpēc ir noraidāmas jebkādas runas par kaut kādu otro republiku, kas radās pēc PSRS sabrukuma.

Vēl starp šīm pamatvērtībām ir latviski runājoša nācija, demokrātija un tiesiskums, tradicionālā ģimene, labklājības valsts un ģeopolitiskā piederība Rietumiem.

Šīs sešas pamatvērtības esot beztermiņa un palikšot nemainīgas. Savukārt tuvākajā laikā nepieciešams veikt vairākus programmas soļus, lai "Latvija vēl vairāk attālinātos no postpadomju ekonomiskā mantojuma un mazinātu dzīves līmeņa atšķirības ar pārējām Eiropas Savienības valstīm", teikts partijas programmā. Starp šiem soļiem ir valsts pārvaldes revīzija, viegla un saprotama iesaiste uzņēmējdarbībā un pievienotās vērtības radīšanas iespēju nodrošināšana Latvijā.

Pēc partijas biedru domām, jaunā politiskā spēka devums sabiedrībai būs arī trīs "principiāli jaunievedumi", proti, partijas dibināšanas veids, kas sākās ar vērtību noteikšanu, pārmaiņu pamats, kas nozīmē "reālas reformas, patiesas izmaiņas valsts pārvaldes attieksmē pret veicamo darbu", kā arī partijas pastāvēšana, kas balstīta "stabilitātē, ilglaicīgumā, atklātībā un patiesībā".

Starp partijas dibinātājiem ir arī bijušais Bordāna padomnieks Jānis Tomels, kurš savulaik bija nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (TB/LNNK) valdes loceklis, Saeimas deputāts Dāvis Stalts, kā arī vairāki citi cilvēki, kuri savulaik darbojušies citos politiskajos spēkos.

Bordāns pastāstīja, ka starp viņa domubiedriem ir arī bijusī "Vienotības" Jūrmalas nodaļas vadītāja Jolanta Eihentāle, atvaļinātais brigādes ģenerālis, bijušais Aizsardzības ministrijas izpildsekretārs militāro spējo attīstības jautājumos Gundars Ābols un citi. Tāpat jaundibinātajā politiskajā spēkā darbosies Agnese Ludženiece, Dainis Rozenfelds un Pēteris Jānis Zārds, kuri savulaik bija Reformu partijā, kā arī Raitis Sijāts, kurš iepriekš bija partijā "Pilsoniskā savienība".

Uz partijas dibināšanas pasākumu šodien bija ieradušies arī samērā daudz jauniešu.

Kopsapulces noslēgumā Bordāns pateicās saviem domubiedriem par uzdrīkstēšanos un izturību, kā arī novēlēja, lai ikvienam no atnākušajiem šī diena paliktu atmiņā ar piedalīšanos "vēsturiskajā brīdī".

Partijas līderis arī pastāstīja par politiskā spēka logo - ozolu ar lapotni un saknēm. Bordāns skaidroja, ka ozols nozīmē spēku un ilglaicību, saknes simbolizē konservatīvismu, savukārt lapotne mainās katru gadu no jauna.

Kā ziņots, Bordāns iepriekš darbojās biedrībā "Demokrātiskie patrioti", kas pērn septembrī paziņoja, ka pārtaps partijā un startēs vēlēšanās. Līdz ar šādām ziņām nacionālajā apvienībā ietilpstošā partija "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK nolēma Bordānu izslēgt no partijas un atsaukt viņu no tieslietu ministra amata, skaidrojot, ka ministra faktiskā darbība liecina par dalību cita politiskā spēka veidošanā, kas nav savietojama ar atrašanos TB/LNNK.

 

Jānis Bordāns tika ievēlēts par jaundibinātās "Jaunās konservatīvās partijas" priekšsēdētāju.

Partijas valdē tika ievēlēts bijušais Bordāna padomnieks Jānis Tomels, kurš iepriekš bija nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (TB/LNNK) valdes loceklis. Tomels ir arī Engures novada domes deputāts.

Tāpat partijas domē ievēlēts atvaļinātais brigādes ģenerālis, bijušais Aizsardzības ministrijas izpildsekretārs militāro spējo attīstības jautājumos Gundars Ābols, Ķeguma novada domes deputāts Kristaps Rūde un Vidzemes Tūrisma asociācijas valdes priekšsēdētājs Raitis Sijāts, kurš savulaik darbojās partijas "Pilsoniskā savienība".

Šādu politiskā spēka valdes sastāvu atbalstīja 164 partijas dibinātāji, neviens nebija pret, bet trīs atturējās.