Šodien Viļņā, Lietuvā, plkst.13 sācies "Baltijas praids 2013" jeb seksuālo minoritāšu gājiens un dalībnieku esot vairāk nekā pērn, kad Baltijas praids notika Rīgā, aģentūrai LETA pastāstīja lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu un viņu draugu apvienības "Mozaīka" valdes priekšsēdētāja Kristīne Garina, kura šobrīd atrodas Viļņā.
"Pulcējušies daudz cilvēku, noskaņa līksma. Izskatās, ka ir liela atsaucība, lielāka nekā pagājušajā gadā Rīgā. Organizatori cer, ka pasākums pulcēs vismaz 800 līdz 900 cilvēku. Domāju, ka būs vairāk," sacīja Garina.
Praidā piedalās kopumā ap 20 apvienības "Mozaīka" biedru no Latvijas. Plānots, ka gājiens un tam sekojošie pasākumi ilgs līdz plkst.16.
"Baltijas praida" ideja radās 2008.gadā, sanākot kopā LGBT aktīvistiem no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Igaunijā pirmajā no trim Baltijas valstīm notika praida gājieni, taču Igaunijas aktīvisti pēc kāda laika tos vairs nerīkoja, jo šķita, ka interese par šo pasākumu Igaunijā bija zudusi. Latvijā kopš 2005.gada praidi notikuši regulāri. Savukārt Lietuva vēl nebija uzdrošinājusies uzsākt praidu tradīciju.
Pērn "Baltijas praids" notika Rīgā un tas pulcēja vairākus simtus aktīvistu.
Atšķirībā no iepriekšējiem Rīgā rīkotajiem gājieniem, pērn to apmeklēja vien daži protestētāji, kuri savās aktivitātēs aprobežojās ar svilpieniem, kliedzieniem un nepieklājīgiem žestiem.
Pirmais seksuālo minoritāšu gājiens Rīgā notika 2005.gadā. Tolaik gājienu vērot bija ieradušies tūkstošiem skatītāju, starp kuriem liela daļa bija šī pasākuma pretinieki. Protestētāji mēģināja aizšķērsot gājienu, veltīja gājiena dalībniekiem lamas un rupjības, kā arī apmētāja tos ar olām un tomātiem.
2006.gadā tiesa praidu aizliedza, taču, neskatoties uz to, notika vairāki pasākumi. Dievkalpojumā Anglikāņu baznīcā praida pretinieki dievkalpojuma dalībniekus un mācītājus apmētāja ar izkārnījumiem un olām. Policija aizturēja 14 personas, arī vienu nepilngadīgo.
2007.gadā praids notika Vērmanes dārzā, tika aizturēts tēvs un dēls, kuri pasākuma laikā spridzināja petardes, tādejādi apdraudot cilvēku drošību.
2008. un 2009.gadā seksuālo minoritāšu gājieni noslēdzās bez ievērojamiem incidentiem, taču tos pavadīja kristīgo konfesiju organizētas protesta akcijas.