Eiropas Komisija rezervē numurus ES iedzīvotāju palīdzības tālruņiem

Kā noziegumos cietušie var saņemt palīdzību ES? Kur ES iedzīvotājiem jāzvana, ja nepieciešama nesteidzamā medicīniskā palīdzība vai konsultācija?

Drīz visā ES būs pieejami šādi palīdzības tālruņi, par ko Eiropas Komisija šodien pieņēma attiecīgu lēmumu. Divi jauni "116" numuri rezervēti pakalpojumiem ar sociālo vērtību. Palīdzības dienestu tālruņu numurus 116 006 un 116 117 visā Eiropas Savienībā atvēlēs noziegumu upuriem un iedzīvotājiem, kas zvana nesteidzamās medicīniskās palīdzības dienestiem.

"Projām no mājām ļaudis ir sevišķi neaizsargāti, un, kad piemeklē nelaime, šie visā Eiropā pieejamie tālruņa numuri var izrādīties ļoti no svara. Kad šodien rezervētie tālruņa numuri sāks darboties visās ES valstīs, tie būs atbalsts cilvēkiem, kas nonākuši grūtībās — noziegumu upuriem vai tiem, kam nepieciešama nesteidzama medicīniskā palīdzība," sacīja Viviāna Redinga, par telesakariem atbildīgā ES komisāre. "Es aicinu dalībvalstis gādāt par to, lai jaunie numuri būtu pieejami pēc iespējas ātrāk, un darīt visu iespējamo, lai tos lietderīgi izmantotu organizācijas, kas var efektīvi nodrošināt šos pakalpojumus."

Numurs 116 006 palīdzēs noziegumu upuriem — zvanot pa šo tālruni, viņi varēs saņemt informāciju par savām tiesībām un to izmantošanu, emocionālo atbalstu un ziņas par to, kurās organizācijās vērsties. Tas būs kā vienots piekļuves punkts, kas noziegumu upuriem sniegs informāciju par vietējo policiju un tiesvedību, iespējām saņemt kompensāciju, apdrošināšanu un citiem palīdzības avotiem.

Nesteidzamās medicīniskās palīdzības dienests (116 117) informēs zvanītājus, kur var saņemt medicīnisko palīdzību, ja vajadzība ir steidzama, tomēr neapdraud dzīvību, jo īpaši ārpus darbalaika, nedēļas nogalēs vai svētku dienās. Mērķis ir savienot zvanītāju ar kvalificētu dispečeru vai praktizējošu ārstu, kas varētu sniegt medicīnisku palīdzību vai konsultāciju pēc izsaukuma, jo īpaši gadījumos, kad zvanītājam nav iespējams vērsties pēc medicīniskās palīdzības parastā kārtā.

30. novembrī pieņemtā Komisijas lēmuma pamatā ir 2007. gada lēmums par "116 numuriem" (IP/07/346), ar kuru trīs citi tālruņa numuri ES mērogā rezervēti pakalpojumiem ar sociālo vērtību: 116 000 — pazudušo bērnu diennakts tālruņa numurs, 116 111 — bērnu palīdzības tālrunis un 116 123 — emocionālā atbalsta numurs (IP/09/276).

Pieņemtajā lēmumā paredzēts, ka ES valstīm jāgādā par to, lai nacionālie telesakaru regulatori šos divus jaunos numurus varētu piešķirt no 2010. gada 15. aprīļa. Attiecīgo valsts organizāciju ziņā būs pieteikties uz šiem numuriem un nodrošināt to darbību.

Pasaulē

Kamēr pa Rīgas ielām laiski klaiņo retais iebraucējs, tikmēr Čehijas galvaspilsētu katru gadu apmeklē astoņi miljoni tūristu. Prāgas iedzīvotājiem par to nemaz nav prieks. Tūristu pūļi ierodas pilsētā galvenokārt pēc lētā alkohola. Ko piedāvā pilsētas vadība? To pētījuši mediju platformas “Deutsche Welle” (DW) žurnālisti.

Svarīgākais