Ķīnā ar nāvi soda bērnu pārtikas indētājus

Ķīnā ar nāvi sodīti divi cilvēki, kuri gada sākumā tika atzīti par vainīgiem bērnu pārtikā izmantojamā piena pulvera apzinātā saindēšanā ar melamīnu – toksisku ķimikāliju, kuras klātbūtne uzrāda lielāku proteīna saturu pienā, tādējādi padarot to vērtīgāku.

Šīs barības lietošanas dēļ bojā gāja vismaz seši bērni, bet vēl 300 000 saslima.

Ķīnas oficiālā ziņu aģentūra Xinhua vēstīja, ka saskaņā ar tiesas lēmumu vakar izpildīts nāvessods Džanam Judzjuņam un Genam Dziņpinam, kurus tiesa atzina par vainīgiem simtiem tonnu saindētā piena pulvera pārdošanā. Aģentūra gan neprecizēja, kādā veidā viņiem izpildīts sods un kur tas noticis. Jāatgādina, ka janvārī notikušās tiesas prāvas laikā uz apsūdzēto sola atradās 21 cilvēks – diviem no viņiem tika piespriests nāvessods, bet pārējos notiesāja uz ilgstošu ieslodzījumu cietumā. Mūža ieslodzījums tika piespriests bijušajai piena ražošanas koncerna Sanlu Group ģenerālmenedžerei Tjaņai Veņhua, kura atzina savu vainu "nestandarta produkcijas izplatīšanā". Reuters atgādina, ka daudzu saindējušos bērnu ģimeņu pārstāvji tieši viņu uzskata par galveno vainīgo notikušajā un pauduši neizpratni, kādēļ šai sievietei nav piespriests augstākais soda mērs. Xinhua gan norāda, ka ne par kādu īpaši iecietīgu attieksmi pret viņu nevarot būt ne runas, jo tiesa noraidījusi Tjaņas apelāciju.

BBC atgādina, ka skandāls izcēlās 2008. gada septembra vidū, kad Ķīnas medijos sāka parādīties ziņas par zīdaiņiem, kas cieš no nieru problēmām. Atklājās, ka visi viņi lietojuši kompānijas Sanlu ražoto bērnu pārtiku, un skandāls drīz izvērtās starptautiskā mērogā, jo kompānija eksportēja savu produkciju arī uz daudzām citām pasaules valstīm. Jāpiebilst, ka izskanējuši apgalvojumi – gan Sanlu, gan Ķīnas varas iestādes jau 2008. gada augusta sākumā zinājušas, ka atsevišķi negodīgi fermeri piena pulverim pievienojuši melamīnu. Taču toreiz šī informācija noklusēta, lai nebojātu Ķīnas tēlu pirms Pekinas olimpiskajām spēlēm, un Sanlu paguvusi pārdot vēl 900 tonnas saindētā piena pulvera. BBC uzsver, ka šos apgalvojumus Ķīnas varas iestādes tā arī nav izmeklējušas.

Ķīnas tiesa uzdevusi 22 kompānijām, kas bija iesaistītas melamīna skandālā, izmaksāt cietušo ģimenēm kompensācijas, kuru kopējais apjoms sasniedz 1,1 miljardu juaņu (161 miljonu dolāru), tomēr vairāki cietušo bērnu pārstāvji uzskata šādas kompensācijas par pārāk mazām un vērsušies ar prasībām Ķīnas Augstākajā tiesā.

Svarīgākais