Čehijas parlamenta augšpalātas sēdē pieņemts lēmums par impīčmenta procedūras veikšanu Valsts prezidentam Vaclavam Klausam,vēsta ārvalstu mediji.
Balsojumā par impīčmenta procedūru procedūru nobalsojuši 38, pret - 30 parlamenta deputāti.
Deputāti vērsušies Konstitucionālajā tiesā ar lūgumu pārbaudīt, vai prezidents ir pārkāpis valsts konstitūciju.
Ja Vaclavs Klauss tiks atzīts par vainīgu, tad viņam draud ne tikai impīčmenta procedūra, bet arī iespēja no jauna balotēties prezidenta amatam, kā arī viņš zaudē iespēju saņemt prezidenta pensiju.
Čehijas prezidents Vaclavs Klauss tiek turēts aizdomās par valsts nodevību, 2013. gada janvārī pasludinot amnestiju.
Čehijas prezidenta lēmums piešķirt amnestiju gandrīz katram trešajam cietumniekam izraisīja plašus sabiedrības protestus un radīja satraukumu tiesu sistēmā.
Toreiz prezidents lika pārtraukt virkni lietu, kas tika saistītas ar finanšu mahinācijām un krāpšanu. Vienlaikus ar protestiem pret amnestijas pasludināšanu Klauss tiek vainots arī par atteikšanos ratificēt vairākus ES līgumus, kas saistīti ar Eirozonas finanšu palīdzības fonda izveidi.
Čehijas parlamenta augšpalātas lēmums par impīčmenta procedūras veikšanu Valsts prezidentam Vaclavam Klausam gan ir visai simbolisks, jo Klausa prezidentūras termiņš beidzas 7. martā.
Pēc tam Valsts prezidenta amatā stāsies kreisi noskaņotais bijušais premjerministrs Milošs Zēmans.
Pirmo tiešo prezidenta vēlēšanu Čehijā uzvarētājs Zēmans nomainīs amatā Vaclavu Klausu, kurš Čehijas prezidenta krēslā aizvadījis veselu desmitgadi un kļuvis pazīstams kā viens no nelokāmākajiem eiroskeptiķiem visā kontinentā.
Kopš bijušās Čehoslovākijas sadalīšanas 1993.gadā Čehijā notikušas četras prezidenta vēlēšanas, taču tajās nākamo valsts galvu izvēlējās abu parlamenta palātu deputāti.
2012.gadā prezidenta ievēlēšanas kārtība tika mainīta, pārejot uz vispārējām tiešām vēlēšanām, jo sabiedrībā valdīja viedoklis, ka Klausa pārvēlēšana 2008.gadā bijusi vairāk saistīta ar politisko tirgošanos, nevis ar valsts interesēm.
Lai gan Čehijas prezidenta pilnvaras ir ierobežotas un lielā mērā ceremoniālas, viņam ir veto tiesības likumdošanas procesā un liela loma centrālās bankas vadītāja izvēlē.