Ķīnā aizdedzinājušies divi tibetiešu pusaudži

Protestējot pret Pekinas varu Tibetā, Ķīnā otrdien aizdedzinājušies divi tibetiešu pusaudži, kuri no gūtajiem apdegumiem miruši, ceturtdien vēsta ASV bāzētā radiostacija "Radio Free Asia".

Radiostacija ziņo, ka pusaudži, kuri aizdedzinājušies Sičuaņas provinces Abas prefektūrā, bijuši 17 un 18 gadus veci un agrāk mācījušies vienā pamatskolā.

"Tibetas bērni (..) saskaras ar visiem izaicinājumiem, ko rada dzīve apspiestībā, un bieži ir pilnvērtīgi dalībnieki cīņā pret to," komentējot notikušo, norādīja Londonā bāzētās aktīvistu organizācijas "Free Tibet" direktore Stefānija Bridgena.

Svētdien Gaņsu provincē, Ķīnas ziemeļrietumos, aizdedzinājās kāds 49 gadus vecs vīrietis. "Radio Free Asia" mājaslapā ievietotajā fotogrāfijā redzams, kā viņš, liesmu pārņemts, sakrustotām kājām sēž ielas vidū, kamēr automašīnas brauc viņam garām.

Mediju apkopotā informācija liecina, ka kopš 2009.gada, protestējot pret Pekinas varu Tibetā, aizdedzinājušies jau vairāk nekā 100 tibetiešu, no kuriem vismaz 85 no gūtajiem apdegumiem miruši.

ASV bāzētā tibetiešu tiesību aizstāvju organizācija "International Campaign for Tibet" lēš, ka vismaz 22 no viņiem bijušu jaunāki par 18 gadiem.

Daudzi Ķīnas tibetieši uzskata, ka Pekina ierobežo viņu reliģijas brīvību un apslāpē kultūru, tostarp ķīniešu masas turpina kolonizēt tradicionālos tibetiešu reģionus.

Tibetas trimdas valdība pašaizdedzināšanās akcijas skaidro ar izmisumu, kas Ķīnas politikas dēļ pārņēmis tibetiešus.

Savukārt Pekina kritizē trimdā mītošo Tibetas budistu garīgo līderi Dalailamu, ka viņš kūda tibetiešus uz pašsadedzināšanos, kas ir "maskēts terorisms".

Savukārt 1989.gada Nobela Miera prēmijas ieguvējs skaidro, ka Ķīnas vara Tibetā ir "kultūras genocīds", kas tibetiešus dzen izmisumā.

Viņš pašnāvībām pēdējos gados nav paudis nosodījumu, par labāku uzskatot "neitralitātes" saglabāšanu, tomēr pēdējā laikā viņš ir apliecinājis cieņu protestētāju drosmei.

Svarīgākais