Eiropas amatpersonas, kas ir atbildīgas par pārtikas drošību, ir satrauktas ne pa jokam – tā dēvētais zirga gaļas skandāls, kad no zirga gaļas gatavoti produkti lielveikalos pārdoti kā liellopu gaļas izstrādājumi, apliecinājis, ka veikalu plauktos caur milzum garu starpnieku ķēdīti joprojām nokļūst neskaidras izcelsmes viltotas preces.
Vairākas lielas kompānijas, kas iesaistītas skandālā, jau draud tiesāties cita ar citu, bet Francijā veiktā izmeklēšana liecina, ka zirga gaļa, visticamāk, nākusi no Rumānijas, kas līdz šim savu vainu noliegusi.
Skandāls uzliesmoja Lielbritānijā, kad janvāra nogalē noskaidrojās, ka lielveikalos tiek piedāvāta kompānijas Findus liellopa gaļas lazanja, kurā no liellopu gaļas nav ne miņas, – lazanjā izmantota «simtprocentīga zirga gaļa», atzinusi Pārtikas drošības pārvalde (FSA). Reuters uzsver – pagaidām nekas neliecina, ka šis pārtikas produkts būtu kaitīgs veselībai, tomēr jāatceras kāds apstāklis – briti (tāpat kā amerikāņi) zirgus tradicionāli uzskatījuši par aristokrātiskiem dzīvniekiem, kuru sūtība ir piedalīties derbijos, nevis nonākt uz galda. Vienkāršāk sakot, atšķirībā no itāliešiem vai frančiem briti zirga gaļu uzturā nelieto.
Pašlaik gan skaidrošanās ir pārņēmusi arī citas Eiropas valstis, kas tādā vai citādā veidā iesaistītas skandālā. Ne tikai Lielbritānijā, bet arī Zviedrijā un Francijā no pārdošanas izņemta jau pieminētā lazanja, bet svētdienas vakarā Francijas mazumtirgotāju apvienība atzina, ka seši lielveikalu tīkli nolēmuši atteikties no visas Findus produkcijas, kuras sastāvā ir gaļa, – nevarot taču zināt, kāda gaļa tiek piedāvāta. Findus, kura reputācija, šķiet, ir sabojāta visvairāk, šajā gadījumā gan izskatās kā bez vainas vainīgais. Proti, kompānija saldētās gaļas produkciju tikai tirgojusi ar savu zīmolu, bet tās izgatavotāji ir pavisam citi – Francijas uzņēmums Comigel, kas savu produkciju eksportē uz 16 pasaules valstīm. «Ir skaidrs, ka mēs viņus sūdzēsim tiesā, – runa ir par acīmredzamu līguma pārkāpumu un krāpšanu. Šāda uzvedība no piegādātāja puses ir nepieņemama,» Sky News citē Findus Nordic vadītāja Jari Latvanena sacīto. Taču arī Comigel apgalvo, ka kļuvuši par negodīgu partneru upuriem, norādot, ka gaļu paši nepārstrādā, – viņu uzdevumā ar to nodarbojas kompānija Poujol, bet, ja pavisam precīzi, tās filiāle Spanghero. «Mēs paši esam kļuvusi par krāpšanas upuriem, jo tagad noskaidrojies, ka nedz Findus, nedz Comigel nav vainīgi. Mēs esam cietuši lielus zaudējumus un noteikti pieprasīsim kompensāciju,» pavēstījis Comigel vadītājs Eriks Leārs.
Lieki sacīt, ka arī Spanghero sevi par vainīgu neuzskata, norādot, ka gaļu, kuras pavaddokumentos bijis rakstīts, ka tā ir Rumānijā ražota liellopu gaļa, iegādājusies no vairākām starpniekfirmām – tās, protams, tikšot sūdzētas tiesā. AFP vērš uzmanību uz to, ka šo kompāniju nosaukumi pagaidām atklātībā nav parādījušies. Neoficiāla informācija liecina, ka ar gaļas piegādēm nodarbojušās Kiprā un Nīderlandē reģistrētas kompānijas, bet oficiālās izmeklēšanas rezultātus Francijas patērētāju lietu ministrs Benuā Amons solījis darīt zināmus trešdienā. Viņš gan jau paspējis izteikt aizdomas, ka runa ir par labi organizētu krāpšanu, kurā iesaistītie nopelnījuši aptuveni 300 000 eiro, un solījis bargi sodīt krāpšanas vaininiekus. Līdzīgi izteicies Francijas ārlietu ministrs Lorēns Fabiū, kurš sarunā ar televīzijas kompāniju BFMTV pavēstījis, ka pret cilvēkiem, kuri nodarbojas ar šāda veida krāpšanu, nepieciešams vērsties ar visu likuma bardzību.
No Francijas amatpersonu izteikumiem un mediju publikācijām izriet, ka pašlaik par galvenajiem aizdomās turamajiem tiek uzskatītas vairākas Rumānijas lopkautuves, kuras starpniekfirmām zirga gaļu pārdevušas kā liellopu gaļu. Tiek pat minēts iemesls, kādēļ tas ir noticis, – nesen Rumānijā beidzot sākts uzraudzīt, kā tiek ievērots pirms sešiem gadiem pieņemtais likums, kas aizliedz zirgu pārvietošanos pa ielām. Šā iemesla dēļ tikuši nokauti ievērojams skaits zirgu un pat ēzeļu, kuru gaļa, iespējams, nokļuvusi tirgū, skaidro ziņu aģentūra ANI.
Rumānijas amatpersonas, kas pagājušās nedēļas nogalē uzsākušas savu izmeklēšanu, tam gan negrib piekrist. «Es ļoti šaubos, vai kāda Rumānijas lopkautuve varētu liellopu gaļu uzdot par zirga gaļu, – mums taču ir savi samērā stingri kontroles mehānismi,» sarunā ar AFP sacījis Rumānijas pārtikas tirgotāju savienības vadītājs Dragoss Frumoso. Viņš arī vērsis uzmanību uz to, ka starpniekfirmu, kas regulāri nodarbojas ar gaļas tirdzniecību, speciālistiem būtu jāprot vizuāli atšķirt liellopu gaļu no zirga gaļas. «Ja jau tā neprotestēja, saņemot pasūtījumu, jāsecina, ka šīs kompānijās vai nu bija iesaistītas sazvērestībā kopā ar Rumānijas uzņēmumiem, vai pašas vēlāk pārvērta liellopu gaļu par zirga gaļu,» norādījis D. Frumoso. Savukārt Rumānijas pārtikas ražotāju federācijas prezidents Sorins Minea sacījis, ka netiek nosauktas starpniekfirmas. S. Minea pauž aizdomas, ka šīm kompānijām nemaz nav dokumentu, kas apliecinātu darījumus ar Rumānijas lopkautuvēm, un gaļa ir iegādāta melnajā tirgū. Rumānijas prezidents Trajans Basesku svētdienas vakarā paudis cerību, ka vietējie lauksaimnieki tomēr nav vainojami skandālā, norādot, ka «pretējā gadījumā Rumānija uz daudziem gadiem būs diskreditēta», vēsta Reuters. Arī premjers Viktors Ponta apgalvo, ka rumāņu lopkautuvju pārbaudē nekādi pārkāpumi nav atklāti.
Liela uzmanība skandālam joprojām tiek pievērsta Lielbritānijā. Šīs valsts vides ministrs Ovens Patersons problēmu jau apspriedis ar citu Eiropas valstu ministriem. Vienlaikus O. Patersons noraidījis vairāku parlamentāriešu ierosinājumu līdz izmeklēšanas beigām noteikt aizliegumu gaļas un tās izstrādājumu importam no kontinentālās Eiropas. Ministrs uzsvēris – nav nekādu liecību par to, ka ievestā zirga gaļa būtu bīstama veselībai, tādēļ pret šo incidentu jāattiecas kā pret krāpšanu, vēsta Sky News.