Kaut arī vēlētāji referendumos ASV Kolorādo un Vašingtonas štatā nule kā atbalstījuši marihuānas legalizāciju, šīm uzvarām varētu arī nebūt ilgs mūžs, jo federālā valdība sāks cīņu pret šiem jaunievedumiem, trešdien norādīja divas bijušās Savienoto Valstu narkotiku kontroles jomas amatpersonas.
Federālā valdība varētu vērsties tiesā, lai bloķētu atsevišķas jauno tiesību aktu normas, vai arī sūtīt brīdinājuma vēstules marihuānas veikaliem, kam savukārt varētu sekot šo veikalu slēgšana, līdzīgi kā tas jau noticis ar medicīniskās marihuānās tirdzniecības vietām, par kurām valdībai bija radušās aizdomas, ka tās ir saistītas ar narkotiku kontrabandu.
"Šī [legalizācija] advokātiem ir ļoti simboliska uzvara, bet tai būs īss mūžs," sacīja Obamas administrācijas narkotiku kontroles priekšnieka bijušais padomdevējs Kevins Sabets.
"Centienos īstenot šos soļus viņiem gaidāma smaga cīņa, ņemot vēra prezidenta iebildumus un federālo dienestu iebildumus," norādīja Sabets.
Kolorādo un Vašingtona otrdien referendumos legalizēja atpūtas mērķiem domātās marihuānas tirgošanu pieaugušajiem. Līdzīga iniciatīva Oregonā tika noraidīta.
Referendumu rezultāti atspoguļo valsts mēroga noskaņojumu par labu marihuānas likumu liberalizēšanai.
50% amerikāņu atbalsta marihuānas legalizāciju, kamēr 46% ir pret, pērn konstatēts Gelapa institūta aptaujā.
ASV Tieslietu ministrija, kas marihuānu uzskata par nelegālu narkotisku vielu, paziņoja, ka federālais Likums par kontrolējamajām vielām "paliek nemainīgs".
"Mēs izvērtējam referenduma iniciatīvas, un patlaban mums nav nekādu papildu komentāru," teikts valdības paziņojumā.
Kā ziņots, vairākos ASV štatos otrdien notika referendums par marihuānas legalizēšanu.
Kolorādo šis ierosinājums atbalstīts ar 54% balsu par un 46% pret, Vašingtonas vēlētāji marihuānas legalizēšanu apstiprināja ar 55% pret 45% balsu, savukārt Oregonā šis likumprojekts noraidīts ar 56% pret 44% balsu.
Līdz ar ASV prezidenta vēlēšanām amerikāņiem dažādās pavalstīs otrdien bija iespēja izšķirt arī virkni citu jautājumu, sākot ar geju laulībām un beidzot ar novecojušo segregācijas normu atcelšanu Alabamas štata konstitūcijā.
Kopumā 27 pavalstīs vēlētājiem tika dota iespēja piedalīties 172 štata mēroga referendumos, kā arī nobalsot par virkni vietējo iniciatīvu.
Daudzas no iniciatīvām nodotas balsošanai, cerot vēlētājus aizvilināt uz vēlēšanu iecirkņiem, līdz kuriem citādi daļa pilsoņu nemaz neaizietu.