ASV prezidenta vēlēšanas šogad izmaksās vairāk nekā sešus miljardus dolāru

ASV vēlēšanu kopējās izmaksas šogad pārsniegs sešus miljardus dolāru (3,25 miljardus latu), tādējādi kļūstot par dārgākajām vēlēšanām Savienoto Valstu vēsturē.

Šogad vēlēšanas ASV izmaksās par 700 miljoniem dolāru vairāk nekā pirms četriem gadiem, liecina organizācijas "Center for Responsive Politics" aprēķini.

Prezidenta vēlēšanas, kurās sacentīsies pašreizējais Baltā nama saimnieks Baraks Obama un Republikāņu partijas izvirzītais prezidenta amata kandidāts Mits Romnijs, vien izmaksās 2,6 miljardus dolāru, aprēķinājusi organizācija "Center for Responsive Politics", kas analizē ASV vēlēšanu izmaksas.

Prezidenta vēlēšanu izmaksas šogad būs mazākas nekā 2008.gadā, kad kampaņa izmaksāja 2,8 miljardus dolāru. Tolaik Obamam nācās finansēt arī Demokrātu partijas priekšvēlēšanu kampaņu, kurā viņš sacentās ar pašreizējo valsts sekretāri Hilariju Klintoni.

Kopējās vēlēšanu izmaksās iekļauti prezidenta amata kandidātu un partiju komiteju izdevumi, kas veido aptuveni divus miljardus dolāru, savukārt atbalsta grupas, kurām par saviem izdevumiem jāziņo federālajām iestādēm, iztērējušas 528 miljonus dolāru. Vēl 142 miljonus dolāru vēlēšanu vajadzībām izdevušas partiju konventu rīkotājkomitejas. Šajā summā iekļauts arī nacionālajiem konventiem piešķirtais valsts finansējums.

Kopumā atbalsta grupas vēlēšanām savākušas un iztērējušas vairāk nekā 970 miljonus dolāru, kas lielā mērā saistīts ar 2010.gada Augstākās tiesas spriedumu.

Tiesa tolaik atzina, ka atbalsta grupas var no ziedotājiem vākt neierobežotus naudas līdzekļus, un šīs organizācijas vēlēšanām atvēl arvien ievērojamākas summas.

Šo organizāciju izdevumi Obamas vai Romnija atbalstam vai arī pret kādu no kandidātiem septembra sākumā veidoja 19 miljonus dolāru nedēļā, oktobra sākumā šis rādītājs jau bija 33 miljoni dolāru nedēļā, bet no 21.oktobra šī summa jau sasniedza 70 miljonus dolāru nedēļā.

Tikmēr izdevumi pirms gaidāmajām Kongresa vēlēšanām šogad varētu sasniegt 1,82 miljardus dolāru, salīdzinot ar 1,81 miljardu dolāru 2010.gadā.