Viesuļvētrā "Sendija" ASV austrumos un Kanādā gājuši bojā vismaz 13 cilvēki, pārrautas elektroapgādes līnijas, izgāzti koki un daudzviet sākušies spēcīgi plūdi.
ASV krastus Ņūdžersijā "Sendija" sasniedza pirmdien plkst.20 pēc Austrumkrasta laika.
Ņujorkas, Ņūdžersijas, Pensilvānijas, Merilendas, Rietumvirdžīnijas un Ziemeļkarolīnas amatpersonas informēja, ka ar vētru saistītos negadījumos dzīvību zaudējuši 12 cilvēki, savukārt Kanādas policija atklāja, ka Toronto gājusi bojā kāda sieviete.
Varasiestādes brīdinājušas, ka viesuļvētras radītie draudi cilvēku dzīvībai un īpašumam ir bezprecedenta un devušas rīkojumu evakuēties tūkstošiem cilvēku.
ASV Nacionālais viesuļvētru centrs (NHC) paziņojis, ka vēja ātrums "Sendijas" centrā ir samazinājies un tā vairs nav uzskatāma par viesuļvētru, tomēr brīdinājis, ka brāzmas joprojām sasniedz 120 kilometrus stundā.
Naktī bez elektrības palikušas miljoniem mājsaimniecību.
Ņujorkā applūdusi daļa Manhetenas, pārplūduši metro un ceļu tuneļi.
Bez elektroapgādes palikušas aptuveni 500 000 mājsaimniecības, tostarp 250 000 Manhetenā.
Elektroapgādes kompānijas "Con Edison" viceprezidents žurnālistiem norādīja, ka elektroapgādes atjaunošana pilnā apjomā var aizņemt nedēļu.
Vētras laikā vienā no Manhetenas elektrostacijām nograndis sprādziens, kas arī vainojams pie plašajiem elektroapgādes traucējumiem.
"Con Edison" viceprezidents uzskata, ka sprādzienu varētu būt izraisījuši plūdi vai lidojošas atlūzas.
Elektrības trūkuma dēļ vienai no Ņujorkas slimnīcām nācies pārvietot 215 pacientus.
Applūšana draudējusi arī celtniecības objektam vietā, kur agrāk atradās 11.septembra teroraktos sagrautie Dvīņu torņi.
Vēja brāzmām sasniedzot ātrumu 150 kilometri stundā, sasvēries celtnis uz viena no debesskrāpjiem, un, pastāvot riskam, ka tas varētu nogāzties, policija evakuējusi apkārtesošās ēkas un ielas.
Kādai citai ēkai viesuļvētra norāvusi fasādi.
Daudzus cilvēkus, kuri nav paklausījuši evakuēšanās rīkojumam, nācies glābt no ēku augšējiem stāviem, informēja amatpersonas.
Tuvojoties vētrai, Ņujorkas varasiestādes deva rīkojumu evakuēties 375 000 cilvēku, tomēr daudzi to ignorējuši.
Lai uzraudzītu vētras apdraudētos rajonus, Ņujorkā svētdien un pirmdien tika izvietoti aptuveni 2100 Nacionālās gvardes karavīru.
Ņujorkā dabas stihija prasījusi viena cilvēka dzīvību, bet vēl četri gājuši bojā Ņujorkas pavalstī.
Ņujorkas mērs Maikls Blūmbergs atklāja, ka avārijas dienesti katru pusstundu saņem aptuveni 10 000 zvanus no cilvēkiem, kam nepieciešama palīdzība.
Viņš arī aicināja taksometru šoferus pārtraukt darbu, lai netraucētu avārijas dienestu transporta līdzekļiem.
Jau vēstīts, ka gatavojoties vētrai, Ņujorkā tika slēgts metro un gandrīz visi tilti un tuneļi, un metro, skolas un sabiedriskās ēkas ir slēgtas arī šodien.
Meteorologi prognozē, ka "Sendija" tālāk virzīsies uz Jaunanglijas dienvidiem un ASV Atlantijas krasta vidusdaļas štatiem, no Konektikutas līdz Ņūdžersijai un Delavērai.
NHC brīdina, ka vētras dēļ var applūst pat normālos apstākļos sausie piekrastes reģioni.
ASV prezidents Baraks Obama brīdinājis visus Austrumkrasta iedzīvotājus uztvert šo vētru ļoti nopietni un sekot vietējo varasiestāžu norādēm.
ASV riska modelēšanas kompānija EQECAT prognozē, ka "Sendijas" ietekmi izjutīs vairāk nekā 60 miljoni amerikāņu jeb piektā daļa ASV iedzīvotāju un vētras nodarītie postījumi varētu sasniegt 20 miljardus dolāru (11 miljardus latu).
Jau vēstīts, ka, plosoties Karību jūras baseinā, "Sendija" jau laupījis 67 cilvēku dzīvības, tikai Haiti vien stihijā dzīvību zaudējis 51 cilvēks.