Pieaudzis to cilvēku skaits, kuri nonākuši Lielbritānijā cilvēku tirdzniecības upuru lomā, liecina jaunākās valdības aplēses.
Pagājušajā gadā Lielbritānijas atbildīgie dienesti apzinājuši 946 cilvēku tirdzniecības upurus, salīdzinājumā ar 2010.gadu, kad šis skaitlis bija 710, ziņo portāls BNN.lv.
Valdības pārstāvji vēsta, ka šajā ziņā Lielbritāniju visvairāk apdraud krimināli grupējumi Ķīnā, Vjetnamā, Nigērijā un Austrumeiropā.
Oficiāli skaitļi nav zināmi, tomēr atbildīgie dienesti ziņo, ka pagājušajā gadā reģistrēti 712 pieaugušo un 234 bērnu tirdzniecības gadījumi, kad par mērķa valsti izvēlēta Lielbritānija.
2010.gadā reģistrēti 524 pieaugušie un 186 bērni.
Eksperti uzskata, ka pieaugums visticamāk skaidrojams ar uzlabojumiem upuru identificēšanas sistēmā. Savukārt cilvēktiesību aizstāvji ceļ trauksmi, norādot, ka patiesais upuru skaits varētu būt pat lielāks, jo daudzi izvēlas klusēt, baidoties tikt nosūtīti atpakaļ, no kurienes atbraukuši.
Oficiāli reģistrēti divi gadījumi, kad cilvēki tikuši nogādāti Lielbritānijā, lai kļūtu par nelegāliem orgānu donoriem. Tas gan nav izdevies, jo policija viņus laicīgi atklājusi.
Vērojams arī bērnu tirdzniecības pieaugums. Lielākoties šie bērni Lielbritānijā tiek spiesti veikt noziegumus, kā arī ubagot.
Londonas Metropolitēna policijas inspektors Kevins Hailends (Kevin Hyland) skaidro, ka, lai gan daži upuri Lielbritānijā nonāk kravas automašīnās vai konteineros, lielākā daļa šo cilvēku ierodas pilnīgi labprātīgi un likumīgi. «Vairums no viņiem domā, ka dodas uz Lielbritāniju sākt labāku dzīvi,» viņš saka.
Daudziem upuriem tiek solīts darbs viesnīcā, izklaides industrijā vai kā tulkiem, taču pēc ierašanās galamērķi viņiem tiek piedraudēts, viņi tiek nogādāti «pircējam» un tālāk pakļauti seksuālai izmantošanai, piespiedu darbam vai abiem, stāsta Hailends.
Pēc oficiālajiem datiem zināms, ka lielākā daļa cilvēku tirdzniecības upuru Lielbritānijā nonāk no Nigērijas, taču Eiropas robežās upuru dzimtene visbiežāk ir Rumānija.
Tikmēr imigrācijas ministrs Marks Hārpers (Mark Harper) norāda, ka cilvēku tirdzniecības problēma pastāv visā pasaulē un ik gadu aptuveni 21 miljons cilvēku tiek pakļauti seksuālai vardarbībai vai piespiedu darbam.
Ministrs uzskata, ka, pirmkārt, ir nepieciešams strādāt ar avota valstīm, lai jau pašā sākumā novērstu cilvēku tirdzniecības iespēju. Tajā pašā laikā ir svarīgi izpētīt pieprasījumu pēc šādiem «nopirktiem» cilvēkiem un saprast, kā viņi tiek pierunāti sadarboties.