Vācijas tiesa britu bīskapam par holokausta noliegšanu piespriež naudassodu

Rēgensburgas tiesa Vācijā piespriedusi Lielbritānijas katoļu bīskapam Ričardam Viljamsonam naudassodu par holokausta noliegšanu, vēsta žurnāls "Spiegel".

Bīskaps bija apsūdzēts starpetniskā naida kurināšanā. Holokausta noliegšana Vācijā ir kriminālnoziegums.

Kā paskaidroja tiesas pārstāvis, garīdzniekam būs jāmaksā sodanauda 100 dienu algas apmērā. Tieša sodanaudas summa nav zināma.

Tostarp Viljamsona advokāts jau paziņojis, ka spriedumu pārsūdzēs. Līdz ar to 72 gadus vecā garīdznieka lieta tiks izskatīta no jauna.

Pret bīskapu tika celta prasība tiesā saistībā ar interviju, kuru 2008.gadā Rēgensburgā teoloģijas konferences laikā viņš sniedza Zviedrijas televīzijai.

Intervijā garīdznieks noliedza gāzes kameru eksistenci un to, ka nacistu diktatūra būtu iznīcinājusi miljoniem ebreju. Intervija tika pārraidīta Zviedrijā un ievietota tīmeklī.

Rēgensburgas tiesa 2009.gadā piesprieda garīdzniekam 10 000 eiro (7000 latu) naudassodu. Pēc šī sprieduma pārsūdzēšanas federālās zemes tiesā naudassods tika samazināts līdz 6500 eiro.

Savukārt 2012.gada februārī Nirnbergas apelāciju tiesa, kur bija vērsies bīskaps, garīdznieku no soda atbrīvoja, jo nesaskatīja pietiekamu pamatojumu sodanaudai.

Kā norādīja tiesneši, prokuratūrai vajadzēja paskaidrot, kādā veidā Viljamsona paziņojumi tapuši zināmi Vācijā, kaut arī tikuši ierakstīti pārraidīšanai Zviedrijas televīzijā, un vai pats garīdznieks rēķinājies ar to, ka viņa spriedumi izplatīsies tādā veidā, kā tas noticis.

Kā paskaidroja Rēgensburgas tiesas pārstāvis, šīs pretenzijas ņemtas vērā, pieņemot pēdējo spriedumu, vēsta raidorganizācija "Deutsche Welle".

Viljamsona lieta 2008.gadā izraisīja skandālu Vatikānā.

Britu bīskaps bija viens no ultrakonservatīvajiem garīdzniekiem, attiecībā uz kuriem Vatikāns tikai dažas dienas pēc intervijas pārraidīšanas atsauca iepriekš noteikto izslēgšanas no baznīcas.

Vēlāk pāvests atzina, ka holokausta noliedzēja uzņemšana atpakaļ baznīcā bijusi pārsteidzīga, bet par interviju viņš, pieņemot lēmumu, nav zinājis.

Svarīgākais