Baltkrievijas parlamenta vēlēšanās piedalījušies 74,2% vēlētāju

Svētdien notikušajās Baltkrievijas parlamenta vēlēšanās piedalījušies 74,2% vēlētāju un tas nozīmē, ka vēlēšanas uzskatāmas par notikušām, apliecināja Centrālā vēlēšanu komisija (CVK).

Lai parlamenta vēlēšanu pirmā kārta tiktu uzskatīta par notikušu, balsošanā jāpiedalās vismaz 50% reģistrēto vēlētāju.

Opozīcijas pārstāvji tostarp norāda, ka atbilstoši viņu novērotāju datiem vēlēšanās piedalījušies divreiz mazāk vēlētāju, līdz ar to vēlēšanas nav uzskatāmas par notikušām.

Parlamenta apakšpalātā ir 110 deputāti. Pirmajā kārtā uzvar kandidāts, kurš savā vēlēšanu apgabalā ir ieguvis vairāk nekā pusi vēlētāju balsu.

Balsojumā svētdien ievēlēti 109 no 110 parlamenta deputātiem, apliecināja CVK priekšsēdētāja Lidija Jermošina.

Deputāts nav ievēlēts vienā vēlēšanu iecirknī - Gomeļas-Novobeļickas iecirknī nr.36, sacīja amatpersona. Šajā iecirknī bijis tikai viens kandidāts - Liberāli demokrātiskās partijas pārstāvis Sergejs Meļņikovs -, un par viņu nav nobalsojis vēlētāju absolūtais vairākums. Iecirknī tiks rīkotas atkārtotas vēlēšanas.

Valstī kopumā vislielākā vēlētāju aktivitāte bijusi Vitebskas apgabalā, kur svētdien pie urnām devušies 80,7% vēlētāju, bet vismazākā - Minskā, kur nobalsojuši 59,2% reģistrēto vēlētāju.

Tostarp opozīcija ir pārliecināta, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanās piedalījušies nevis 74,2% vēlētāju, bet gan divreiz mazāks balsstiesīgo pilsoņu skaits, skaidro opozicionāri.

"Meli kļuvuši par varas vizītkarti," sacīja Apvienotās pilsoņu partijas priekšsēdētājs Anatolijs Ļebedko. "Tā ir totāla Baltkrievijas vēlēšanu sistēmas diskreditācija. Tas ir strupceļš."

Savukārt atbilstoši Baltkrievijas Kristīgi demokrātiskās partijas novērotāju liecībām vēlēšanās piedalījušies vien 38% vēlētāju, sacīja partijas līdzpriekšsēdētājs Vitālijs Rimaševskis.

"Vēlēšanu komisija bezkaunīgi melo, ņemot vērā, ka šie dati ir stipri atšķirīgi no novērotāju datiem," norādīja opozīcijas aktīvists.

"Varasiestādes cer uz viltošanu, bet šajās vēlēšanās viņi spēra arī zināmus soļus pret sabiedrības apātiju, zemo aktivitāti," savukārt norādīja kustības "Par brīvību" priekšsēdētāja vietnieks Jurijs Gubarevičs.

Lielākās opozīcijas partijas vēlēšanas boikotēja, tomēr vairāki nelielie grupējumi bija izvirzījuši savus kandidātus.

Ievēlēto deputātu vārdi jau tagad ir noskaidroti, tomēr, tā kā viņu politiskā piederība nav zināma, pagaidām arī nav skaidrs, vai parlamentā ir izdevies iekļūt kādam opozīcijas kandidātam.

Jermošina atzina, ka tas ir maz ticams.

"Tas ir apšaubāmi. Neviens reģions par to informāciju nav atsūtījis," sacīja amatpersona.

Eksperti uzskata, ka šajā parlamentā, līdzīgi kā iepriekšējā, būs tikai un vienīgi prezidenta Aleksandra Lukašenko atbalstītāji.

Neraugoties uz lielāko opozīcijas partiju boikotu, varasiestādes bija nolēmušas nodrošināties, lai izvairītos no negaidītiem pārsteigumiem.

Vairāki desmiti autobusu ar specvienību policistiem bija izvietoti Minskas centra ielās, šādi valsts varai gatavojoties iespējamo protestu novēršanai.

Līdzšinējais parlaments nodarbojās gandrīz vai tikai ar prezidenta administrācijas izstrādāto likumprojektu apstiprināšanu. Paši likumdevēji iepriekšējā sasaukuma laikā piedāvāja četrus nebūtiskus likumprojektus.

Jaunā parlamenta pirmā sēde gaidāma jau oktobrī.

Jermošina pauda gandarījumu par vēlētāju aktivitāti.

"Es uzskatu, ka vēlētāju aktivitāte pat nedaudz pārsniedz mūsu prognozes un, iespējams, mūsu vēlētāju politisko aktivitāti citos dzīves mirkļos," sacīja CVK priekšsēdētāja. "Es uzskatu, ka jebkura vēlēšanu kampaņa, kas neizraisa sabiedrības neapmierinātību, jau ir veiksmīga."

Piecās pirmstermiņa balsošanas dienās - no 18. līdz 22.septembrim - vēlēšanu iecirkņos bija nobalsojuši 25,9% vēlētāju, apliecināja CVK sekretārs Nikolajs Lozoviks.

Vēlēšanu biļetenos bija iekļauti 293 kandidātu vārdi, norādīja Jermošina.

Vairums opozīcijas politiķu aicināja vēlēšanas boikotēt.

Tomēr vairākas mazākas opozīcijas partijas, tostarp bijušā prezidenta amata kandidāta Vladimira Ņekļajeva vadītā kustība "Saki patiesību!", bija nolēmušas piedalīties vēlēšanās. Vairums deputāta amata pretendentu, kas svētdien startēja vēlēšanās, strādā valsts iestādēs un ir lojāli Lukašenko.

Svarīgākais