Pēc plašās saindēšanās Čehija pakļaujas ES spiedienam un aizliedz alkohola eksportu

Pakļaujoties Eiropas Savienības (ES) spiedienam, Čehijas valdība ceturtdien aizliedza stipro alkoholisko dzērienu eksportu pēc 23 cilvēku nāves no saindēšanās ar nelegālo alkoholu.

Valdība "aizliedz ikvienam izplatīt alkoholiskos dzērienus ar alkohola saturu virs 20 grādiem un eksportēt ārpus Čehijas teritorijas", žurnālistiem pavēstīja veselības aizsardzības ministrs Leošs Hegers.

Šāds solis sperts pēc tam, kad Eiropas Komisija piedraudēja ar ES mēroga aizliegumu alkohola eksportam no Čehijas.

"Valdība šodien saņēma informāciju, ka ES plāno aizliegt eksportēt Čehijā ražoto vai pildīto alkoholu virs 20 grādiem," sacīja premjerministrs Petrs Nečass. "Aizliegums būtu spēkā divus mēnešus."

Tā vietā, lai gaidītu ES aizliegumu, "Čehijai ir izdevīgāk pašai ieviest un noņemt eksporta barjeru".

Reaģējot uz masveida saindēšanos ar metilspirtu, Čehijas Veselības aizsardzības ministrija piektdien pilnībā aizliedza par 20 grādiem stiprāku alkoholisko dzērienu tirdzniecību visā valsts teritorijā. Šis aizliegums spēkā varētu būt vairākus mēnešus.

No saindēšanas miruši 23 cilvēki un vairāk nekā 30 atrodas slimnīcās, no kuriem daži ir nopietnā stāvoklī un atrodas mākslīgā komā. Saistībā ar notikušo apsūdzības izvirzītas 30 cilvēkiem un 13 atrodas apcietinājumā.

Čehijā ir pasaulē lielākais alus patēriņš uz vienu iedzīvotāju. Savukārt stipro alkoholisko dzērienu lietošanas ziņā Čehija ieņem otro vietu pasaulē aiz Moldovas, liecina Pasaules Veselības organizācijas 2011.gada dati.

Čehijas Alkohola ražotāju un importētāju asociācija lēš, ka nelegālais alkohols veido 20% no kopējā Čehijā patērētā alkohola daudzuma.