ASV tiesa aizliedz brīdinošu attēlu izvietošanu uz cigarešu paciņām

ASV apelāciju tiesa piektdien atzinusi, ka valdība nedrīkst uzspiest tabakas kompānijām uz cigarešu paciņām izvietot liela izmēra brīdinošus attēlus. Tiesa norādījusi, ka tas būtu pretrunā ar ASV konstitūcijā garantēto runas brīvību.

Apelāciju tiesa ar savu lēmumu, kas pieņemts ar divām balsīm pret vienu, atstāja spēkā zemākās instances spriedumu.

Pārtikas un medikamentu pārvalde (FDA) vēlējās panākt, lai uz cigarešu iepakojumiem tiktu izvietoti deviņi tās izvēlēti attēli, kuros redzami ar tabakas lietošanas izraisītām slimībām sirgstoši vai no šīm kaitēm miruši cilvēki.

Taču tabakas ražotāji pauda viedokli, ka šie attēli nav vis informācija, bet faktiski ir pretsmēķēšanas propaganda.

Tiesa pievienojās prasītāju viedoklim, atzīstot, ka šāda prakse katru cigarešu paciņu pārvērstu par mazu plakātu stendu, kas paustu valdības viedokli.

Bez tam tiesa norādīja, ka FDA nav sniegusi "ne mazākos pierādījumus", ka šāda prakse veicinātu vēlamā mērķa sasniegšanu un novestu pie smēķētāju skaita samazināšanās.

Tabakas ražotāji spriedumu novērtējuši atzinīgi, un "Lorrilard Tobacco" izplatītajā paziņojumā teikts, ka tas ir "būtiska Pirmā [konstitūcijas] labojuma reabilitācija".

FDA spriedumu pagaidām nav komentējusi.

Tikmēr virknē citu valstu tabakas ražotāji jau piespiesti uz cigarešu iepakojumiem izvietot šādus attēlus.

Kā ziņots, Austrālija gājusi vēl tālāk, liekot cigaretes tirgot vienādos necilos iepakojumos, uz kuriem nedrīkst parādīties pat ražotāju zīmoli.

Pasaulē

Nobela prēmija ekonomikā 2024. gadā tika piešķirta Daronam Acemoglu, Džeimsam Robinsonam un Saimonam Džonsonam, kuri izskaidroja pasaulei, kāpēc dažas valstis kļūst bagātas un attīstās, kamēr citas ir iestrēgušas pagātnē, un kāpēc progress un tehnoloģijas noved pie valsts labklājības tikai dažās vietās, kamēr citās ne, raksta BBC.