Zviedriju Baltkrievijā pārstāvēs Igaunija

Igaunijas valdība ceturtdien apspriedīs likumprojektu, atbilstoši kuram Zviedrijas intereses Minskā vīzu jautājumos turpmāk pārstāvēs Tallina, vēsta tīmekļa medijs "Telegraf".

Igaunijas Ārlietu ministrija iesniegs valdībai atbilstošu abu valstu vienošanos, kas aizstās esošo vienošanos, kas ir spēkā kopš 2011.gada 6.janbvāra.

Atbilstoši pašreizējam līgumam Zviedrija pārstāv Igauniju Kubā un Dienvidāfrikas Republikā. Šajā sakarībā Zviedrijas Ārlietu ministrija lūgusi Igauniju pārstāvēt Zviedriju Baltkrievijā, vēsta ziņu aģentūra "Interfax".

Paredzams, ka jaunā vienošanās stāsies spēkā 20.augustā.

Baltkrievijas Ārlietu ministrija 8.augustā pieņēma lēmumu par vēstniecības atsaukšanu no Zviedrijas un visu tās darbinieku atgriešanos Baltkrievijā.

Vienlaikus zviedru puse tika aicināta līdz 30.augustam atsaukt savu vēstniecību no Baltkrievijas Republikas.

Eiropas Savienība, reaģējot uz šiem notikumiem, paziņojusi par nodomu samazināt politiskos kontaktus ar Baltkrieviju.

Baltkrievijas pilsoņu konsulāro uzskaiti, kas atrodas Baltkrievijas Zviedrijas vēstniecības uzskaitē, sākot ar 1.septembri veiks Baltkrievijas vēstniecība Latvijā.

Attiecības Zviedrijas un Baltkrievijas starpā pasliktinājušās tā dēvētā "plīša desanta" dēļ, kad no privātas zviedru lidmašīnas virs Minskas un citām Baltkrievijas vietām 4.jūlijā tika izmesti plīša lācīši līdz ar aicinājumiem vārda brīvības atbalstam. Lidmašīnā Baltkrievijā nesankcionēti bija ielidojusi no Lietuvas.

Oficiālā Minska notikušo neatzina trīs nedēļas, līdz prezidents Aleksandrs Lukašenko 26.jūlijā beidzot sāka par to runāt. Nākamo dienu laikā amatus zaudēja Baltkrievijas Gaisa spēku un pretgaisa aizsardzības pavēlnieks Dmitrijs Pahmelkins un Valsts robežapsardzes komitejas priekšsēdētājs Igors Račkovskis.

Savukārt 3.augustā Baltkrievija izraidīja Zviedrijas vēstnieku Stēfanu Ēriksonu, paziņojot, ka viņš mēģinājis sagraut abu valstu attiecības un uzturējis kontaktus ar opozīcijas organizācijām.

Lukašenko gan uzsvēris, ka Minskas un Stokholmas diplomātiskajam konfliktam neesot pilnīgi nekāda sakara ar "plīša desanta" lietu.

Pagājušajā nedēļā mediji ziņoja, ka Baltkrievijas Valsts drošības komiteja lūgusi Zviedrijas un Lietuvas palīdzību "plīša desanta" izmeklēšanā un tā organizētāju notveršanā.

Svarīgākais