Sīnāja pussala – drauds drošībai

Svētdienas vakarā notikušais islāma kaujinieku uzbrukums Ēģiptes robežsargiem un tam sekojošais mēģinājums ielauzties Izraēlas teritorijā apliecinājis, ka Sīnāja pussala pēc Ēģiptes revolūcijas ir kļuvusi par īstu džihādistu paradīzi – to skaļi paziņojušas Izraēlas un ASV amatpersonas, bet mazliet klusāk atzinuši liela daļa ēģiptiešu (Musulmaņu brālība gan uzskata, ka incidents ir Izraēlas izlūkdienesta Mossad provokācija).

Ēģiptes armija solījusies pārņemt kontroli pār Sīnāja pussalu, taču tiek atgādināts, ka saskaņā ar 1979. gada Kempdeividas miera līgumu Ēģipte šajā teritorijā drīkst dislocēt tikai ierobežotu militārpersonu skaitu.

Mērķis – Izraēla

Reuters atgādina, ka uzbrukums, kas prasīja 16 Kerem Šalomas robežkontroles punktā dislocēto Ēģiptes robežsargu dzīvības (vēl septiņi ir ievainoti un atrodas slimnīcā), notika svētdien uzreiz pēc saules rieta, kad robežsargi ieturēja maltīti. Uzbrukumā bija iesaistīti aptuveni 35 cilvēki, kas bija bruņojušies ar automātiskajiem ieročiem un granātmetējiem. Kaut gan vēl pirmdienas rītā tika vēstīts, ka uzbrucēji bijuši beduīni, vēlāk Ēģiptes aizsardzības ministrs feldmaršals Huseins Tantavi un prezidents Mohammeds Morsi precizējuši, ka uzbrukumu sarīkojuši beduīnu tērpos ģērbti radikālie islāmisti jeb salafīti, daļa no kuriem Ēģiptes teritorijā nokļuvuši no Gazas joslas.

Spriežot pēc visa, uzbrucēju galvenais mērķis nav bijuši ēģiptiešu robežsargi, bet gan Izraēla, norāda AP. Pēc apšaudes uzbrucēji nolaupījuši divas bruņumašīnas. Viena no tām izmantota, lai izspridzinātu caurumu žogā uz Ēģiptes un Izraēlas robežas, bet ar otru kaujinieki mēģinājuši nokļūt Izraēlas teritorijā. «Mēs bijām gatavi līdzīgam pavērsienam, jo no drošības dienesta Shin Bet un militārā izlūkdienesta bijām saņēmuši informāciju par plānoto iebrukumu – tas ļāva izvairīties no lielas asinsizliešanas,» sarunā ar Izraēlas radio stāstījis Izraēlas armijas preses sekretārs Joavs Mordehajs. Viņš uzsvēris, ka iebrucējus, kuri, «iebraucot Izraēlas teritorijā, šāva uz visām pusēm», sagaidījusi tanku uguns, operācijā iesaistīta arī aviācija un kaujinieki likvidēti. «Tie bija Sīnājā bāzētie globālā džihāda piekritēji – vājās kontroles dēļ pussala ir kļuvusi par īstu siltumnīcu kaujiniekiem,» viņš uzsvēris. Izraēlas aizsardzības ministrs Ehuds Baraks piebildis, ka tiem kaujiniekiem, kuri likvidēti Izraēlas teritorijā, bijušas teroristu–pašnāvnieku jostas. «Ir skaidrs, kā viņi būtu rīkojušies, ja būtu nokļuvuši līdz kādai apdzīvotai vietai vai armijas bāzei,» viņš sacījis.

Kavēklis – Kempdeividas līgums

Pirmdien Ēģiptes bruņoto spēku vadība paziņoja, ka «atriebs» karavīru nāvi un uzbrucēji par to «samaksās dārgu cenu», ziņo AP. Vakar Kairā notika bojāgājušo robežsargu bēres, kuru laikā viņiem tika izrādīts militārais gods, bet Ēģiptes armijas apakšvienības tikmēr bija izvērtušas plašas operācijas Sīnāja pussalā, kuru mērķis bija atklāt kaujinieku bāzes. Vairākas militārpersonas, kas vēlējās palikt anonīmas, sarunā ar AP gan pauda šaubas, vai šī aktivitāte vainagosies panākumiem – pēc viņu domām, daļa kaujinieku jau paspējuši atgriezties Gazas joslā, bet citi noslēpušies beduīnu ciematos, kur maskējas par mierīgiem civiliedzīvotājiem. Arī Ēģiptes valdības pārstāvji uzsvēruši, ka rezultatīvas operācijas pret kaujiniekiem būs iespējams veikt tikai tad, kad tiks atcelti Kempdeividas miera līgumā noteiktie ierobežojumi Ēģiptes bruņoto spēku dislokācijai Sīnāja pussalā. «Ir nepieciešams pārskatīt tos līguma nosacījumus, kas attiecas uz drošības garantēšanu Sīnāja pussalā. Šie nosacījumi ierobežo Ēģiptes armijas rīcības brīvību reģionā. Ēģiptei ir pilnībā jāatjauno kontrole pār visu valsts teritoriju, arī Sīnāja pussalu,» uzskata Ēģiptes parlamentāro lietu ministrs Muhammeds Mahsubs. BBC atgādina, ka Izraēla pēdējā gada laikā vairākas reizes atļāvusi Ēģiptei palielināt Sīnājā dislocēto karavīru skaitu, lai veiktu operācijas pret kaujiniekiem. Arī vakar, kad tika vēstīts, ka Ēģipte uz Sīnāja pussalu pārdislocējusi vairākus kaujas helikopterus, Izraēla iebildumus neizteica. «Domāju, ka ir skaidrs – Izraēlai un Ēģiptei ir kopīgas intereses, lai situācija pierobežā būtu mierīga. Pagaidām Izraēla var paļauties uz saviem spēkiem,» AFP citē Izraēlas premjera Benjamina Netanjahu sacīto. Pēdējā gada laikā bruņoti kaujinieki no Sīnāja pussalas jau vairākkārt iebrukuši Izraēlas teritorijā, un ebreju valsts sākusi būvēt 240 kilometru garu drošības žogu uz abu valsts robežas.

Islāmisti vai Mossad?

Savukārt E. Baraks piebildis – viņš cerot, ka uzbrukums Ēģiptes robežsargiem kalpos kā «trauksmes zvans» šīs valsts amatpersonām, kas beidzot sapratīs, ka nepieciešams pievērst lielāku uzmanību drošības garantēšanai Sīnāja pussalā. Šie izteikumi varētu liecināt, ka Izraēla, lai gan oficiāli nevēlas Kempdeividas līguma pārskatīšanu, ir gatava pievērt acis uz lielāku Ēģiptes bruņoto spēku koncentrēšanos Sīnāja pussalā – protams, ja to mērķis ir kaujinieku likvidēšana. Vakar arī ASV paziņojušas, ka ir gatavas sniegt Ēģiptei nepieciešamo palīdzību, paziņojis Valsts departamenta preses sekretārs Patriks Ventrels. AP atgādina, ka pagājušonedēļ vizītes laikā Ēģiptē bažas par drošības situāciju Sīnāja pussalā pauda arī ASV aizsardzības ministrs Leons Paneta. «Pussalas pamatiedzīvotāji, beduīni, jūtas aizvainoti gan par to, ka valsts viņiem nepievērš pietiekamu uzmanību, gan par policijas korumpētību. Daļa beduīnu naudu pelna ar narkotiku kontrabandu, afrikāņu imigrantu pārvadāšanu, bloķētās Gazas joslas apgādāšanu ar kontrabandas precēm. Caur Sīnāju plūst milzīgas ieroču kravas, piemēram, no Lībijas, no kurienes tiek vesti ložmetēji, pārnēsājamie pretraķešu kompleksi, citi ieroči. Radikālie islāmisti ir izveidojuši alianses ar vietējiem beduīniem,» raksta AP.

Gan Izraēla, gan ASV ar neizpratni uztvērusi Musulmaņu brālības paziņojumu, ka uzbrukumu varētu būt organizējis Izraēlas izlūkdienests Mossad. Saskaņā ar šo versiju Izraēla šādā veidā vēlējusies panākt M. Morsi (viņš prezidenta amatā tika ievēlēts tieši kā Musulmaņu brālības politiskā spārna kandidāts) pozīciju vājināšanos. Interesanti, ka šis paziņojums jau atradis dzirdīgas ausis – vēlu pirmdienas vakarā pie Izraēlas vēstniecības Kairā notikusi protesta demonstrācija, kuras dalībnieki apsūdzējuši Izraēlu robežsargu noslepkavošanā. Tikmēr Ēģiptes Konservatīvā partija notikušajā vainojusi pašu M. Morsi, kurš jūlija nogalē apžēloja un no cietumiem atbrīvoja 26 cilvēkus, kurus iepriekšējais režīms bija notiesājis par reliģisko ekstrēmismu. «Šie cilvēki bija sodīti par tādu pašu akciju kā uzbrukums robežkontroles punktam organizēšanu,» sacīts partijas paziņojumā. Jāpiebilst, ka Konservatīvo partiju nav iespējams apsūdzēt simpātijās pret iepriekšējo režīmu.

Svarīgākais