No šodienas, ceļojot citās ES dalībvalstīs, varēs daudz lētāk izmantot kartes, skatīties videofailus, augšupielādēt bildes, pārbaudīt sociālo tīklu kontus un nosūtīt e-pastus.
Jauna ES regula pirmo reizi paredz maksimālo cenu par datu viesabonēšanu — datu lejupielādēšanu internetā mobilajos tīklos. Uzņēmējam, kas brauc komandējumos ES iekšienē, datu viesabonēšanas regulējums var ietaupīt vairāk nekā 1000 eiro gadā. Ģimenei, kas ikgadējo atvaļinājumu pavada citā ES valstī, prognozējamie ietaupījumi pārsniedz 200 eiro. Jaunie noteikumi samazinās arī balss sarunu un īsziņu maksimālās cenas.
Kopumā pilnveidotais ES viesabonēšanas regulējums — ieskaitot sarunas, īsziņas un datus — par 75 % samazinās izmaksas patērētājiem, kas lieto dažādus viesabonēšanas pakalpojumus, salīdzinājumā ar 2007. gada cenām. Paredzams, ka šogad eiropieši par viesabonēšanas pakalpojumiem samaksās 5 miljardus eiro, proti, par apmēram 15 miljardiem eiro mazāk nekā tad, ja par tiem pašiem pakalpojumiem būtu jāmaksā cenas, ko operatori prasīja pirms ES pirmās viesabonēšanas regulas stāšanās spēkā 2007. gadā.
Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa saka:"Datu viesabonēšanas cenu ierobežojums ir svarīgs viedtālruņu paaudzei. Nekur ES vairs nevarēs izmantot praksi, kad par viesabonēšanu tiek prasītas nesamērīgas cenas.Eiropas Savienībai izdevies panākt, ka ar katru gadu arvien vairāk naudas paliek iedzīvotāju maciņos, nevis tiek izdota par mobilajiem pakalpojumiem."
Jaunās maksimālās cenas, kas no 2012. gada 1. jūlija attieksies uz mobilo ierīču lietotājiem, ir šādas:
29 eirocenti minūtē par izejošo zvanu, plus PVN;
8 eirocenti minūtē par ienākošo zvanu, plus PVN;
9 eirocenti par īsziņas nosūtīšanu, plus PVN;
70 eirocenti par MB par datu lejupielādi vai sērfošanu internetā, esot ārzemēs (maksa par izmantoto KB), plus PVN.
2009. gada jūlijā daudzi operatori par datu lejupielādi prasīja vairāk nekā 4 eiro par megabaitu, un turpmāk šīs cenas būs apmēram 6 reizes mazākas.Cenu samazinājumam turpinoties, 2014. gadā maksimālā cena par datu lejupielādi būs vien 20 centi par megabaitu plus PVN, tātad par 90 % mazāka nekā daudzi no pašreizējiem tarifiem.
Operatori var piedāvāt zemākas cenas. Cenas ierobežojums ir maksimālais atļautais līmenis, kas kalpo kā drošības līdzeklis, bet konkurences ietekmē cenām vajadzētu kristies vēl vairāk.
Vēl viens jauninājums: no 2012. gada 1. jūlija ļaudis, kas ceļo ārpus ES, saņems brīdinājuma īsziņu, e-pastu vai uznirstošo logu, ka maksa par datu lejupielādi tuvojas 50 eiro vai citam iepriekšnoteiktam līmenim. Tas palīdzēs izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem, saņemot rēķinu. Lai turpinātu datu viesabonēšanu, patērētājam būs jāapstiprina, ka viņš vēlas šo līmeni pārsniegt. Šāds noteikums paplašina pašreizējo ES brīdināšanas sistēmu.
Pasākumi, kas stāsies spēkā 1. jūlijā, ir pirmais maksimālās cenas samazinājums pakāpenisku ierobežojumu virknē, kuras rezultātā tiks izveidota jauna sistēma — ar izvēli, konkurenci un jauniem izdevīgiem viesabonēšanas pakalpojumiem tirgū, kas patērētājiem ļaus izvēlēties atsevišķu viesabonēšanas līgumu pirms došanās ceļā vai pāriet pie cita pakalpojumu sniedzēja, nonākot galamērķī, līdzīgi, kā notiek WiFi tīkla izvēle. Šī iespēja parādīsies 2014. gada 1. jūlijā.
ES pirmais viesabonēšanas cenu ierobežojums stājās spēkā 2007. gadā (IP/07/870). Mobilo tālruņu lietotāji visā ES sāka maksāt līdzīgus viesabonēšanas tarifus. 2009. gada jūlijā tika pieņemti pārskatīti noteikumi, ar kuriem viesabonēšanas cenas samazinājās vēl vairāk: sākot ar 2011. gada jūliju, maksimālais viesabonēšanas tarifs ir 35 eirocenti minūtē par veiktajiem zvaniem un 11 eirocenti par saņemtajiem zvaniem citā ES valstī (sk. IP/09/1064 un MEMO/09/309). 2009. gada viesabonēšanas noteikumi ir spēkā līdz 2012. gada jūnija beigām.