Ēģiptes prezidenta vēlēšanās uzvarējis Musulmaņu brālības kandidāts Mohammeds Mursi, svētdien paziņojusi Vēlēšanu komisija.
Kā svētdien paziņojusi Ēģiptes Vēlēšanu komisija, balsošanas otrajā kārtā Mursi atbalstījuši aptuveni 51,7% vēlētāju, bet viņa sāncensi, bijušo premjerministru Ahmedu Šafiku - 48,3%.
Šo paziņojumu ar gavilēm, uzvaras zalvēm un saucieniem "Dievs ir dižens!" Kairas Brīvības laukumā sveikuši desmitiem tūkstošiem Mursi atbalstītāju.
Uzvarētāju apsveicis arī Ēģiptes Bruņoto spēku Augstākās padomes (BSAP) vadītājs feldmaršals Huseins Tantavi.
Par "vēsturisku brīdi un jaunu laikmetu Ēģiptes vēsturē" šo dienu nosaucis viens no augstākajiem palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamas" pārstāvjiem Mahmuds Zahars. Apsveikumus Mursi nosūtījusi arī Palestīniešu pašpārvalde.
Vēlēšanās savu gribu pauduši 51,8% no vairāk nekā 50 miljoniem balsstiesīgo Ēģiptes iedzīvotāju.
Kā jau vēstīts, prezidenta vēlēšanu pirmā kārta Ēģiptē notika 23. un 24.maijā, bet nevienam no 12 kandidātiem tajā neizdevās iegūt uzvarai nepieciešamos 50% balstu. Otrā kārta tika rīkota pagājušajā nedēļas nogalē, un vēlēšanu oficiālo rezultātu paziņošana sākotnēji bija paredzēta jau 21.jūnijā, bet iekavējās, jo Vēlēšanu komisija izskatīja abu kandidātu iesniegtās sūdzības.
Tikmēr pārliecību par savu uzvaru jau bija paspējuši izteikt abi kandidāti, bet viņu atbalstītāji pulcējās ielās, saspringtā gaisotnē gaidot Vēlēšanu komisijas galīgo paziņojumu. Gatavojoties šim brīdim, Kairā tika veikti pastiprināti drošības pasākumi.
Jaunais prezidents saņems amatu visai neskaidros apstākļos, kad hunta, kas pārņēma varu valstī pēc Mubaraka krišanas, negaidīti mainījusi spēles noteikumus. Pirms nedēļas, tūlīt pēc vēlēšanu otrās kārtas, tā nāca klajā ar labotu konstitucionālo dokumentu, kas nodod tās rokās lielāku varu, tostarp likumdošanas pilnvaras.
Vēl pirms tam Ēģiptes konstitucionālā tiesa atzina parlamentu par nelikumīgu un padome to vēlāk atlaida. Hunta arī ierobežojusi prezidenta pilnvaras, tostarp paziņojusi, ka turpmāk viņš nebūs armijas virspavēlnieks.
Tomēr vienlaikus tā oficiāli apsolījusi līdz 30.jūnijam nodot varu jaunievēlētajam prezidentam.
Pēc neoficiālām Ēģiptes preses ziņām, pēdējo dienu laikā huntas ģenerāļi sarunās ar Musulmaņu brālību centušies sev panākt drošības garantijas jaunās varas apstākļos.
Politologi tuvākajā paredz spraigu sāncensību starp militāristiem un Musulmaņu brālību, atzīstot, ka šādos apstākļos atliek cerēt vienīgi uz pušu prasmi atrast kompromisu. Eksperti prognozē arī jaunas protesta akcijas.
Mursi pārstāv politiskā islāma populāro strāvojumu, kas Mubaraka varas gados bija izslēgts no politiskā procesa.
Būdams viens no Musulmaņu brālības līderiem, viņš iestājas par Ēģiptes attīstību, balstoties uz islāma principiem, kā arī par plašāku rūpniecības privatizāciju un valsts regulējošās lomas samazināšanu ekonomikā.
Vienlaikus viņš solījis prezidenta amatā nepiemirst revolūcijas mērķus, dalīties varā ar citām partijām un rūpēties arī par sekulāro vēlētāju un kristiešu interesēm, darot galu "jebkādai diskriminācijai ticības, tautības vai dzimuma dēļ".