Starptautiskā Dzelzceļu sadarbības organizācija tiekas Baku

Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku aizvadīta ikgadējā Dzelzceļu sadarbības organizācijas (OSŽD) ministru sanāksmes 40. sesija. Valstu delegāciju tikšanās notika no 5. – 8. jūnijam, kurā Latvijas delegāciju vadīja Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Uldis Reimanis.

Sesijā piedalījās OSŽD organizācijas dalībvalstu delegācijas no Azerbaidžānas, Baltkrievijas, Bulgārijas, Čehijas, Gruzijas, Igaunijas, Kazahstānas, Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas, Krievijas, Ķīnas, Latvijas, Lietuvas, Moldovas, Mongolijas, Polijas, Rumānijas, Slovākijas, Tadžikistānas, Ukrainas, Ungārijas, Uzbekistānas un Vjetnamas.

Ministru sanāksme ir OSŽD augstākā vadības institūcija, kuras sesijas notiek reizi gadā, kādā no dalībvalstīm, kas izskata un pieņem lēmumus par visiem galvenajiem jautājumiem organizācijas darbībā.

40. ministru sanāksmē delegācijas izvērtēja 2011. gadā paveikto. Starp galvenajiem dienas kārtībā apspriežamajiem jautājumiem bija ANO Eiropas Ekonomikas Komisijas notiekošais darbs pie jauna un vienota starptautiskā dzelzceļu tiesiskā regulējuma izstrādes.

Tostarp delegācijas runāja arī par darbu pie jaunās OSŽD konvencijas un par darbu pie nolīgumu pārskatīšanas par starptautiskajiem kravas un pasažieru pārvadājumiem.

Delegācija apsprieda OSŽD darba programmu 2013. un turpmākajiem gadiem, budžeta jautājumus 2012. - 2013. gadam, kā arī nākamās ministru sanāksmes norises laiku, vietu un provizorisko darba kārtību.

Dzelzceļu sadarbības organizācija uztur vairākus starptautiskus nolīgumus, uz kuru pamata notiek dzelzceļu pārvadājumi starp tās dalībvalstīm, kā arī koordinē savu dalībvalstu dzelzceļa sistēmu darbību. OSŽD darbības sfēra aptver plašu ģeogrāfisko teritoriju Eiropā un Āzijā, sadarbojoties valstīm, pat ar visai atšķirīgu politisko sistēmu.

Latvijas dalība šajā organizācijā ļauj veikt efektīvus kravu pārvadājumus no austrumos esošajām valstīm, jo tām tiek piemēroti vienoti tiesiskie un tehniskie nosacījumi, kā arī viena pavadzīme, kas ļauj izvairīties no sarežģītu operāciju veikšanas uz valstu robežām.

Pasaulē

Krievija uzbrukumos Ukrainā arvien plašāk izmanto dronus, kuru kontrolei un video pārraidīšanai izmanto optiskās šķiedras tehnoloģijas, kas ļauj efektīvi apiet Ukrainas elektroniskās karadarbības aizsardzības sistēmas, liecina ASV Kara izpētes institūta (ISW) apkopotā informācija.