Polijas energokompānija "Polska Grupa Energetyczna" (PGE) pieļauj iespēju atgriezties Visaginas atomelektrostacijas (AES) projektā, lai gan pagājušā gada nogalē paziņoja par lēmumu iesaldēt savu dalību tajā, raksta Polijas avīze "Dziennik Gazeta Prawna".
Par to Katovicē notiekošajā Eiropas ekonomiskajā forumā paziņojis PGE viceprezidents Pāvels Skovronskis.
Tiesa gan, viņš norādījis, ka Polijas valsts enerģētikas koncerns būtu gatavs atsākt sarunas tad, ja Lietuvas puse piekristu apspriest tādus uzņēmējdarbības noteikumus, kas būtu pieņemami Polijas pusei.
Skovronskis nav teicis, cik lielu akciju paketi iecerētajā kodolspēkstacijā vēlētos saņemt PGE.
Vienlaikus viņš skaidrojis, ka koncerns ieinteresēts atgriezties Lietuvā ne vien konkrētu biznesa apsvērumu dēļ, bet arī stratēģiskos nolūkos. "Pēc dažiem gadiem mums būs kopīgs elektroenerģijas tirgus, un, raugoties no šā viedokļa, piedalīties lietuviešu projektā būtu labāk nekā nepiedalīties," viņš sacījis.
Pagājušā gada novembra beigās PGE, kas atbildīgs par savas valsts atomenerģētikas programmu, paziņoja, ka Polija pati būvēs savu pirmo AES, kas atradīsies netālu no Baltijas jūras piekrastes.
Drīz pēc tam koncerns pavēstīja, ka iesaldē savu dalību Visaginas projektā, "ņemot vērā apstākļus, kas šobrīd ir kļuvuši nepieņemami, un citus nozīmīgus PGE projektus".
Vienlaikus tika uzsvērts, ka tas nenozīmē galīgu atteikšanos no šā projekta, tomēr, kā tobrīd rakstīja Polijas prese, šī piebilde esot jāuztver vienīgi kā pieklājīgs atteikums.
Līdz ar to projektā pašlaik turpina piedalīties trīs Baltijas valstis un kompānija "Hitachi", kas izraudzīta par jaunās kodolspēkstacijas stratēģisko investoru.
Kā ziņots, Lietuvas valdība pagājušajā trešdienā apstiprināja dokumentu paketi, kas reglamentē Visaginas AES celtniecības koncesijas līguma īstenošanu. Ja parlaments šo dokumentu pieņems, tas varētu tikt parakstīts līdz 28.jūnijam.
Lēsts, ka AES celtniecība varētu izmaksāt piecus miljardus eiro (3,5 miljardus latu).
Paredzams, ka Latvijas AS "Latvenergo" šajā projektā varētu iegūt 20% daļu, ieguldījumam attiecīgi sasniedzot aptuveni vienu miljardu eiro (0,7 miljardus latu). Igaunija varētu iegūt 22% daļu, Lietuva - 38%, bet stratēģiskais investors "Hitachi" - 20%.
Šobrīd tiek lēsts, ka AES būve varētu ilgt līdz 2020.-2021.gadam.