Lībijas valdība sola nepakļauties šantāžai

Pēc otrdien notikušā incidenta, kad bruņoti cilvēki uzbruka Lībijas premjerministra birojam, valdības vadītājs Abdurrahims al Keibs paziņojis, ka valdība negrasās pakļauties šantāžai un ir pietiekami spēcīga, lai novērstu līdzīgus uzbrukumus.

Viņš arī iebrucējus nosaucis par «cilvēkiem ārpus likuma», kuri tikai izliekas, ka piedalījušies Muammara Kadāfi režīma gāšanā, lai varētu no valdības pieprasīt naudu.

AFP atgādina, ka otrdienas nemieri sākās pēc tam, kad pie premjera biroja ēkas Tripolē sapulcējās ap 200 demonstrantu – viņi protestēja pret to, ka pirms pāris nedēļām valdība pārtrauca izmaksāt tā dēvētās stipendijas opozīcijas karotājiem, kuri piedalījās M. Kadāfi gāšanā. Demonstrantu vidū bijuši arī bruņoti cilvēki, kuri pēc tam, kad kļuvis skaidrs, ka protestētājus neviens negrasās uzklausīt, iniciējuši iebrukumu ēkā. Apšaude izcēlusies tikai pēc tam, kad notikuma vietā ieradušies Lībijas iekšlietu ministrijas karavīri – tobrīd visi valdības pārstāvji, kuri atradās ēkā, arī Lībijas finanšu ministrs un vicepremjers, jau bijuši evakuēti.

Saskaņā ar precizētām ziņām apšaudē gājis bojā valdības ēkas apsargs, vēl trīs viņa kolēģi un viens no uzbrucējiem ir ievainoti. Tripoles policijas komandieris Haleds Bešers paziņojis, ka valdības spēki pilnībā kontrolē situāciju galvaspilsētā, 14 uzbrucēju ir aizturēti, bet pārējie, domājams, jau pametuši Tripoli. Otrdien vēlu vakarā valsts televīzijā uzstājies premjerministrs A. al Keibs, kurš uzbrucējus nosaucis par cilvēkiem, kuri sevi nostādījuši ārpus likuma. «Valdība apstiprina, ka tā pildīs visus savus solījumus, taču tajā pašā laikā mēs negrasāmies pakļauties šantāžai, neviens ar draudiem mūs nepiespiedīs uzsākt sarunas,» viņš sacījis, atgādinot, ka lēmums par stipendiju izmaksu pārtraukšanu pieņemts pēc tam, kad noskaidrojies, ka dāsnos valdības pabalstus saņem daudzas personas, kuru ieguldījums Lībijas revolūcijā ir samērā apšaubāms.

BBC atgādina, ka Lībijas valdība jau vairākus mēnešus cenšas panākt, lai opozīcijas karotāji noliek ieročus un atgriežas pie mierīgas dzīves, un stingrā reakcija uz uzbrukumu Tripolē liecina, ka valdības institūcijas pamazām kļūst spēcīgākas. Britu raidkorporācija arī norādījusi, ka jūnijā Lībijā paredzētas pirmās parlamenta vēlēšanas kopš M. Kadāfi režīma gāšanas un varasiestādes nav ieinteresētas, lai pirms tām situācija saasinātos. «Brīvība nenozīmē haosu. Mēs ceram, ka slepkavību vairs nebūs,» Reuters citē valdības preses sekretāra Nasera el Manī sacīto.

Starptautiskās ziņu aģentūras vēsta, ka Lībijas centrālās varasiestādes, no vienas puses, cenšas panākt kaujinieku ietekmes mazināšanos, bet, no otras, – pieņem likumus, lai iegūtu to simpātijas. Pagājušonedēļ tika paziņots, ka tie, kuri piedalījušies M. Kadāfi režīma gāšanā (pašreizējās varasiestādes to dēvē par 17. februāra revolūciju), bauda pilnīgu imunitāti par sacelšanās laikā pastrādātajiem noziegumiem. Kā zināms, starptautiskās cilvēktiesību aizsardzības organizācijas vēstījušas, ka kara noziegumus pastrādājuši abu konfliktā iesaistīto pušu pārstāvji. Maija sākumā Lībijā tika pieņemts arī likums, kas aizliedz M. Kadāfi ģimenes, režīma un ideju slavināšanu, bet saskaņā ar citu likumu bijušā režīma amatpersonām un M. Kadāfi ģimenes locekļiem tiek konfiscēts viss īpašums. Tāpat aizsardzības un iekšlietu ministrijām uzdots līdz 12. jūlijam precizēt sagūstīto M. Kadāfi piekritēju statusu –tie, kuriem nav iespējams uzrādīt apsūdzības, ir jāatbrīvo. Tomēr jāatgādina, ka daudzi gūstekņi atrodas lokālo kaujinieku grupējumu gūstā, bet šie grupējumi ne vienmēr pakļaujas centrālās valdības rīkojumiem.