Apvienotās Vācijas pilsoņi joprojām ir sašķelti

Kā liecina tikko veikta socioloģiskā pētījuma dati, vācieši, kaut arī pamatā atbalsta notikušo valsts apvienošanu, tomēr atzīst, ka valsts Austrumus un Rietumus šķir pamatīga plaisa, šādi apstiprinot populāro atziņu, ka "mūris ir prātos".

Kā liecina raidorganizācijas ZDF izplatītās aptaujas dati, 86% vāciešu uzskata, ka Austrumvācijas un Rietumvācijas apvienošanās notikusi sekmīgi.

Tomēr lielākā daļa arī atzīst, ka vairāk par to, kas Austrumus un Rietumus apvieno, ir tā, kas tos šķir.

Bijušajā Austrumvācijā 91% iedzīvotāju ir apmierināti, ka notikusi apvienošana, bijušajā Rietumvācijā līdzīgās domās ir 85% iedzīvotāju. Kopumā tikai 11% atzīst, ka valsts apvienošana bijis nepareizs lēmums.

Atšķirības viedokļos ir par to, kas guvis labumu no apvienošanas. Rietumos seši cilvēki no 10 uzskata, ka ieguvēji ir austrumnieki, tikai 18% tur uzskata, ka labumu guvuši paši rietumnieki. 8% rietumnieku uzskata, ka no apvienošanas labumu vienlīdz guvuši kā Austrumi, tā Rietumi, 12% - ka labumu nav guvuši nedz vieni, nedz otri.

Savukārt bijušajā Austrumvācijā 34% uzskata, ka ieguvēji ir rietumnieki, 23% - ka austrumnieki, 27% - ka abas puses, 14% - ka neviena no pusēm.

57% respondentu - 56% Rietumos un 62% Austrumos - uzskata, ka atšķirīgā ir vairāk nekā līdzīgā, savukārt kopumā 40% uzskata, ka līdzīgā ir vairāk.

Paraugoties citādā perspektīvā, 44% respondentu piekrīt viedoklim, ka arī valsts ziemeļi un dienvidi ir ārkārtīgi atšķirīgi.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais