ASV prezidents Baraks Obama vēlu otrdienas vakarā ieradās negaidītā vizītē Afganistānā, kur ne tikai paspēja parakstīt Stratēģisko partnerattiecību līgumu (SPA) ar Afganistānas prezidentu Hamīdu Karzajī, bet arī televīzijas tiešraidē uzrunāja amerikāņu vēlētājus – laika joslu starpības dēļ ASV šī uzruna tika translēta televīzijas skatītājiem izdevīgākajā laikā.
Jau pēc tam, kad B. Obama bija atstājis Afganistānu, par sevi atgādinājuši tālibu kaujinieki, kuru sarīkotajās eksplozijās gājuši bojā vismaz septiņi cilvēki.
B. Obamas nepilnas septiņas stundas ilgā viesošanās Afganistānā bija ceturtā reize, kad viņš apmeklējis šo valsti, turklāt trīs reizes tas noticis, prezidenta statusā esot, atgādina AP. Zīmīgi, ka vizīte notikusi tieši gadu pēc tam, kad amerikāņu jūras kājniekiem Pakistānas pilsētā Abotābādā izdevās likvidēt pasaules meklētāko teroristu Osāmu bin Lādenu. Jāatgādina, ka šī operācija tiek uzskatīta par B. Obamas prezidentūras lielāko panākumu, tādēļ nav liels pārsteigums, ka prezidents no Kabulas vērsies pie tautas faktiski ar priekšvēlēšanu runu, uzsverot, ka nepopulārais karš Afganistānā pamazām tuvojas beigām, bet starptautiskais teroristu tīkls Al Qaeda, kaut gan izrāda dzīvības pazīmes, ir būtiski vājināts.
«Vairāk nekā desmit gadu mēs esam pavadījuši tumšajā kara mākonī. Bet tagad šajā pirmsausmas tumsā Afganistānā mēs pie horizonta varam saskatīt jaunas dienas gaismu. Mēs atgūstamies no desmit gadu ilgušā konflikta ārzemēs un ekonomiskās krīzes dzimtenē, un ir pienācis laiks atjaunot Ameriku. Kara laiki sākās Afganistānā, un tur tie arī beigsies,» B. Obamas sacīto citē Reuters. Bagramas gaisa kara spēku bāzē uzrunājot amerikāņu karavīrus, prezidents gan atzinis, ka visas problēmas Afganistānā nav atrisinātas un karavīriem jābūt modriem līdz pat 2014. gada beigām, kad tiks pabeigta kaujas vienību izvešana no Afganistānas. «Es saprotu, ka daudzi amerikāņi ir noguruši no kara. Taču mums ir jāpadara Afganistānā uzsāktais darbs un cienīgi jāpabeidz karš,» sacījis B. Obama.
Pirms karavīru apmeklēšanas un televīzijas uzrunas ASV tautai viņš jau bija apmeklējis stingri apsargāto prezidenta pili Kabulā un parakstījis Stratēģisko partnerattiecību vienošanos. Reuters atgādina, ka šā dokumenta izstrādāšanu apgrūtināja tādi incidenti kā amerikāņu militārpersonu veiktā kaujinieku līķu apgānīšana, Korāna dedzināšana un civiliedzīvotāju slepkavības. «Parakstot šo dokumentu, mēs pieliekam punktu pēdējiem desmit gadiem un atveram jaunu, vienlīdzīgu attiecību, vēsturi,» sacījis H. Karzajī. Saskaņā ar vienošanos ASV uzņēmušās saistības līdz 2024. gadam palīdzēt afgāņu spēkiem drošības garantēšanā, kā arī atbalstīt Afganistānas sociālo un ekonomisko attīstību. Visticamāk, tas nozīmē, ka daļa amerikāņu virsnieku padomnieku statusā paliks Afganistānā arī pēc 2014. gada beigām, kad kaujas vienības tiks izvestas, – šo jautājumu gan regulēs atsevišķs dokuments, kas pašlaik ir izstrādāšanas stadijā. «Taču mēs negatavojamies ierīkot pastāvīgas bāzes Afganistānā, mūsu karavīri nepatrulēs apdzīvotās vietās,» uzsvēris B. Obama. Pēc viņa sacītā, ar vienošanos tiek reglamentēts zināms pārejas periods, pēc kura atbildību par drošību valstī nāksies uzņemties afgāņu spēkiem. Interesanti, ka līgumā Afganistāna atzīta arī par ASV galveno sabiedroto to valstu vidū, kas neietilpst NATO.
Reuters norāda, ka B. Obama centies savu vizīti iztēlot tikai pozitīvā gaisotnē, nemaz nepieminot tās Afganistānas problēmas un uzdevumus, uz kuriem savā šonedēļ publiskotajā ziņojumā norādījis Pentagons. Runa ir par afgāņu amatpersonu korumpētību, H. Karzajī valdības spēju kontrolēt situāciju valstī, afgāņu drošības spēku spēju un vēlmi cīnīties pret tālibu kaujiniekiem, sarežģītajām savstarpējām attiecībām trijstūrī ASV–Afganistāna–Pakistāna, ekonomisko situāciju Afganistānā (tā tiek uzskatīta par pasaules trešo nabadzīgāko valsti) un daudziem citiem jautājumiem. Par to, ka situācija drošības jomā ir tāla no ideālas, liecina vakar sarīkotie terora akti Kabulā, viens no kuriem noticis pie dzīvojamo ēku kompleksa, kurā lielākoties mitinās ārzemnieki. «Šis uzbrukums ir mūsu reakcija uz Obamas viesošanos Afganistānā. Tā vietā, lai parakstītu Stratēģisko partnerattiecību vienošanos, viņam būtu jādomā par sava karaspēka izvešanu no Afganistānas un jāļauj afgāņiem pašiem celt savu valsti,» telefonsarunā ar Reuters sacījis tālibu pārstāvis Zabihulla Mudžahids.