Jevgeņijs Kasperskis atbalsta Eiropas Komisijas iniciatīvu cīņai ar kibernoziedzību

Eiropas Komisija ir ierosinājusi izveidot īpašu Eiropas centru cīņai pret kibernoziegumiem (European Cybercrime Centre), kura uzdevums būtu apkarot organizētu noziedzīgo grupējumu nelikumīgas darbības internetā. Kaspersky Lab ģenerāldirektors Jevgeņijs Kasperskis nosauca šo iniciatīvu par sengaidītu.

«Eiropas Komisijas priekšlikums izveidot Eiropas centru cīņai pret kibernoziegumiem ir sengaidīta iniciatīva, ko es katrā ziņa vērtēju atzinīgi un atbalstu to. Šādas organizācijas nepieciešamība jau ir nobriedusi vairākus gadus: ar katru gadu mēs kļūstam arvien mobilāki, bet tajā pašā laikā atkarīgāki no digitālajām tehnoloģijām un interneta,» sacīja Jevgeņijs Kasperskis, norādot, ka šī nav pirmā līdzīga veida iniciatīva. Pašlaik jau pastāv divas lielas organizācijas, kas starptautiskā līmenī ir gatavas uzņemties vadošo lomu cīņā pret kibernoziegumiem. Tās ir saskaņā ar ANO statūtiem strādājošā EDSO Pretterorisma vienība (Action Against Terrorism Unit) un Interpols, kas plāno 2014. gadā atvērt Kibernoziedzības apkarošanas nodaļu Singapūrā.

Interneta attīstībā sākas jauns – trešais – posms. To var nosaukt par regulēšanas posmu, kas nomaina inovāciju un tam sekojošo incidentu posmu. «Protams, incidentu posms vēl nav beidzies, taču tuvojas interneta regulēšanas laikmets, lai arī šis process ir tikko sācies. Daudzās valstīs jau ir izveidotas datortrauksmes reaģēšanas komandas (CERT, Computer Emergency Response Teams) un pieņemti likumi cīņai ar kibernoziedzību, taču daudzos gadījumos tiesībaizsardzības iestādes saskaras ar līdzekļu un kompetentu speciālistu trūkumu, kas apgrūtina viņu cīņu ar kibernoziedzniekiem. Vienlaikus ir skaidrs, ka mūsdienās kāda atsevišķa organizācija nevar efektīvi atrisināt kibernoziedzības apkarošanas uzdevumus. Kibernoziedznieki bez grūtībām pārvar ģeogrāfiskās un politiskās robežas, bet par viņu upuriem var kļūt interneta lietotāji jebkurā pasaules malā. Savukārt tiesībaizsardzības iestādēm ir ierobežota jurisdikcija – tās nevar patstāvīgi veikt izmeklēšanu citu valstu teritorijā, tāpēc sadarbība ar kolēģiem starptautiskā līmenī ir pilnīgi nepieciešama,» sacīja Kaspersky Lab dibinātājs.

Kaspersky Lab jau sadarbojas ar IMPACT – Starptautisko daudzpusējās sadarbības organizāciju cīņai pret kiberdraudiem (Multilateral Partnership Against Cyber Threats), kas ir ANO Starptautiskās telekomunikāciju savienības apakšvienība. «No personiskās pieredzes es zinu, ka šāda sadarbība ārkārtīgi veicina šīs cīņas efektivitātes paaugstināšanu. Balstoties uz savām ekspertu zināšanām un pieredzi, mēs sniedzam aktuālākos tehniskos datus par plaši izplatītām vai bīstamām kaitīgajām programmatūrām, kurus sadarbībā ar IMPACT iespējams izmantot pašlaik notiekošajā izmeklēšanā vai jaunu lietu ierosināšanā. Piemēram, lai izmeklētu neseno krāpšanas gadījumu un atklātu to organizējušos kibernoziedzniekus, bija vajadzīgi tikai divi mēneši,» uzsvēra Jevgeņijs Kasperskis un piebilda, ka būtu pārāk optimistiski cerēt, lai jaunā struktūra pilnīgi likvidētu kibernoziedzību, taču šāda organizācija var ievērojami sarežģīt kibernoziedznieku dzīvi un padarīt viņu nodarbošanos daudz riskantāku, kas jau pats par sevi nav slikti.

Svarīgākais