Slēgtas ostas, nekursējoši vilcieni, metro un autobusi, slimnīcas, kas uzņem tikai pacientus, kuriem jāsniedz neatliekamā palīdzība, – šāda situācija vakar bija novērojama Portugālē, kur viena no vadošajām arodbiedrībām bija aicinājusi valsts sektorā strādājošos uz 24 stundu streiku, protestējot pret valdības veiktajiem taupības pasākumiem un izmaiņām darba likumdošanā.
Labēji centriskā valdība gan sevi varēja mierināt domu, ka tai izdevies vienoties ar mēreno arodbiedrību līderiem un streikā nepiedalās privātais sektors.
«Nedomāju, ka dzīve visā valstī apstāsies, taču mums jārēķinās ar arodbiedrības spēka demonstrēšanu – iespējams, ražošanu pārtrauks arī kompānijas, kas orientētas uz eksportu. Šādā veidā komunistu vadītā arodbiedrība mēģina apliecināt, ka to nevar ignorēt,» vakarrīt sarunā ar Reuters sacījis Lisabonas Tehniskās universitātes politologs Žozē Adelino Maltess. Viņš atgādinājis, ka nesen pie arodbiedrības CGTP stūres stājies viens no komunistu aktīvistiem Armenio Karlušs, kurš vēlas apliecināt, ka šī arodbiedrība var rēķināties ar krietni plašāku atbalstītāju bāzi – ne tikai tiem, kuri vēlēšanās balso par komunistiem.
Izejam ielās un bloķējam visu, ko varam – ar šādu devīzi noticis vakardienas ģenerālstreiks. AFP vēsta, ka lielākajās Portugāles pilsētās nav kursējis sabiedriskais transports, piemēram, Lisabonā metro satiksme pārtraukta jau naktī uz ceturtdienu. Pārtraukta vilcienu satiksme starp Lisabonu un Portu, tika atcelti arī starptautiskie reisi maršrutā Lisabona–Madride. Slēgtas ir gandrīz visas valsts ostas, paziņojuši arodbiedrību pārstāvji. Portugāles mediji vēsta, ka daudzviet arodbiedrību aktīvisti izgājuši ielās un, piemēram, bloķējuši atkritumu izvedēju darbu. «Lielākās neērtības gan ir saistītas ar to, ka pieaugušajiem ir sarežģīti nokļūt darbā, bet bērniem – skolās,» uzsvēris Ž. A. Maltess.
Reuters atgādina, ka par streika rīkošanu A. Karluša vadītā arodbiedrība paziņoja februārī, kad nespēja ar valdību panākt vienošanos par darba likumdošanas reformu. Pēc arodbiedrības domām, valdība gatavojas veikt pārāk radikālas izmaiņas, palielinot darba devēju pilnvaras atlaist darbiniekus – tas tiek uzskatīts par strādājošo tiesību ierobežošanu. CGTP arī atgādinājusi par tādiem nepopulāriem pasākumiem kā Ziemassvētku un atvaļinājuma prēmiju atcelšana. Taču atšķirībā no streika, kas notika novembra nogalē, vakardienas akciju nav atbalstījusi valsts otra lielākā arodbiedrība – ar opozīcijā esošajiem sociālistiem saistītā UGT. Jāatgādina, ka sociālisti pauduši atbalstu valdošajai koalīcijai, kuras politika ir saistīta ar 78 miljardu eiro aizdevuma saņemšanu. «Mēs nevēlamies, lai Portugāle ieslīgtu tādā pašā haosā kā Grieķija,» paziņojuši šīs arodbiedrības pārstāvji. AFP, atsaucoties uz Eiropas ekonomistiem, gan vēsta, ka Portugālē droši vien atkārtosies Grieķijas scenārijs un šai valstij nāksies prasīt jaunu aizdevumu. Par to liecina prognozes, ka valsts ekonomika šogad saruks par 3,3% (pērn sarukums bija tikai 1,6%), bet bezdarba līmenis sasniegs 14,5% atzīmi.