ES tirdzniecības ministri aicina nepieļaut dzīvu cūku importa aizliegumu Krievijā

© F64

Eiropas Savienības (ES) Ārlietu ministru padomes sanāksmē par tirdzniecības politikas jautājumiem ministri bija vienisprātis, ka nav pieļaujams dzīvu cūku importa aizliegums no ES dalībvalstīm Krievijā, aicinot Eiropas Komisiju (EK) aktīvi aizstāvēt ES dalībvalstu intereses un novērst ierobežojumu stāšanos spēkā.

"Latviju jautājumā par nepieciešamību nepieļaut dzīvu cūku importa aizliegumu Krievijā atbalstīja virkne citu ES dalībvalstu. Bija vienprātība, ka šāda Krievijas rīcība būtu nesamērīga, nepamatota un arī pretrunā tās iestāšanās saistībām Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO). Ņemot vērā Krievijas norādītos pārkāpumus, kas 97% gadījumu nemaz neattiecas uz dzīvo lopu importu, ir bažas, ka šādu ierobežojumu noteikšana patiesībā ir mēģinājums īstenot protekcionismu pašmāju cūku audzētāju interešu aizsardzībai. Vienlaikus jāapzinās, ka EK iespējas ietekmēt Krieviju tirdzniecības jautājumos ir ierobežotas, jo tā vēl nav pabeigusi PTO saistību ratifikācijas procedūras, kas ne vien samazinātu preču un pakalpojumu tirdzniecības barjeras, bet ļautu šādus gadījumus operatīvi risināt saskaņā ar PTO strīdu risināšanas kārtību," norāda ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Pēc D.Pavļuta ierosinājuma šodien ES Ārlietu ministru padomē notika diskusijas par turpmāko rīcību, lai risinātu situāciju saistībā ar Krievijas paziņojumu par dzīvo cūku importa aizliegumu no ES dalībvalstīm, sākot no šā gada 20.marta. Latvijas pozīciju, ka nav pieļaujama šādu nesamērīgu pasākumu ieviešana, atbalstīja arī citas valstis, piemēram, Lielbritānija, Francija, Polija, Lietuva un Igaunija. Atbalstu pauda arī EK, kas ved sarunas ar Krieviju, uzsverot, ka darīs visu iespējamo, lai importa aizliegums nestātos spēkā. EK nosūtījusi vairākas vēstules Krievijas amatpersonām, kurās norādīts, ka šāds solis ir nesamērīgs, turklāt pretrunā tām normām, ko paredz Krievijas iestāšanās saistības PTO. Patlaban Krievijā atrodas arī EK ekspertu delegācija, kas šos jautājumus risina klātienē.

Krievijas paziņojums par cūku importa aizliegumu ir saistīts ar tās konstatētajiem ES uzņēmēju pārkāpumiem importa/eksporta dokumentācijas aizpildīšanā. Attiecībā uz Latvijas uzņēmējiem šādi pārkāpumi nav konstatēti un par Latvijas cūku eksportu līdz šim nav bijis aizrādījumu. Šādu importa ierobežojumu ieviešana nopietni kaitētu Latvijas cūku audzētājiem, kuru eksports uz Krieviju 2011.gadā veidoja 19,9 miljonus eiro jeb vairāk nekā 75% no kopējā eksporta apjoma.

Svarīgākais