Saskaņā ar Eirobarometra pētījumu, ko šodien publicē Komisija, Eiropas Savienības valstīs korupcija joprojām ir vērā ņemama problēma, un tās izplatība trīs iepriekšējo gadu laikā varētu būt pieaugusi, informē Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā.
Pētījuma dati liecina, ka gandrīz trīs ceturtdaļas Eiropas iedzīvotāju saglabājuši uzskatu, ka korupcija ir nopietna problēma, un domā, ka tā pastāv visos pārvaldes līmeņos. Astoņi procenti aptaujāto min, ka iepriekšējā gada laikā no viņiem prasīts vai sagaidīts kukulis.
"Ar nožēlu jāatzīst, ka praktiskās sekmes, Eiropas Savienībā apkarojot korupciju, joprojām nav apmierinošas. Cik reizes mēs jau esam teikuši, ka ir pēdējais laiks rīkoties? Eiropas iedzīvotāji sagaida, ka dalībvalstu valdības veiks izšķirošus pasākumus. Ir pienācis laiks to darīt," sacīja Sesīlija Malmstrēma, ES iekšlietu komisāre.
Korupcija Eiropā joprojām ir viens no nozīmīgākajiem problēmjautājumiem. Korupcijas raksturs un apmēri ES dalībvalstīs ir dažādi, taču korupcija kaitē arī ES kopumā, jo samazina investīciju apjomu, rada šķēršļus iekšējā tirgus godīgai darbībai un nelabvēlīgi ietekmē publiskās finanses. Korupcijas ik gadu radītie zaudējumi ES aprēķināti aptuveni 120 miljardu eiro apmērā.
"Korupcija ir sērga, kas valsti iznīcina no iekšienes, graujot uzticību demokrātiskajām iestādēm, novājinot politisko līderu atbildību un nākot par labu organizētās noziedzības grupu darbībai. Korupciju var sekmīgi apkarot tikai ar visu līmeņu vadītāju un lēmumu pieņēmēju gribu un apņēmību," teica Sesīlija Malmstrēma.
Pagājušā gada jūnijā Eiropas Komisija pieņēma tiesību aktu kopumu pretkorupcijas jautājumos, aicinot visās attiecīgajās ES politikas jomās noteiktāk vērsties pret korupciju. Minētajos tiesību aktos tika paredzēts īpašs ES uzraudzības un novērtējuma mehānisms – ES korupcijas novēršanas ziņojums, kurā tiks sniegts skaidrs pārskats par korupcijas novēršanas centieniem visās 27 ES dalībvalstīs. Pirmo ziņojumu ir plānots sagatavot 2013. gadā.
Komisija drīzumā ierosinās turpmākus tiesību aktus šajā jomā, proti, par noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju, publiskā iepirkuma noteikumu reformu, modernizētiem statistikas rādītājiem noziedzības jomā un uzlabotu krāpšanas apkarošanas politiku Eiropas mērogā.