Karaliene Elizabete atņēmusi bruņinieka titulu bankas "Royal Bank of Scotland" vadītājam

Lielbritānijas karaliene Elizabete II, ievērojot Deivida Kamerona rekomendāciju, anulējusi bankas "Royal Bank of Scotland" (RBS) vadītājam Gudvinam bruņinieka titulu, ko viņš savulaik saņēma "par ieguldījumu banku sistēmā", vēsta Agence France-Presse.

2004.gadā piešķīra pēc leiboristu valdības ierosinājuma britu bankas "Royal Bank of Scotland" (RBS) tālaika vadītājam Frenkam Gudvinam tika piešķirts bruņinieka tituls. 2008.gadā RBS gandrīz bankrotēja.

Tieši Gudvins tika vainots par RBS nonākšanu kritiskajā situācijā neilgi pirms 2007.gada finanšu krīzes – bankas vadītājs bija atbildīgs par multimiljardu saplūšanas darījumu ar nīderlandiešu konkurentu "ABN Amro", kā rezultātā valdībai no valsts budžeta RBS glābšanai bija jānovirza 50 miljardi eiro (38 miljardi latu). RBS krīzes laikā bija jātiek galā ar milzumu parādu un nācās atlaist ap 20 000 darbinieku.

2009.gadā Gudvins britu parlamenta deputātiem sacīja, ka "ārkārtīgi nožēlu" par RBS notikušo.

Pēdējās dienās arvien biežāk izskanēja aicinājumi valdībai atņemt Gudvinam titulu, jo viņa lēmumi ne vien bijuši par iemeslu masveida atlaišanām RBS un banku sektorā kopumā, bet arī kļuva par vienu no būtiskākajiem finanšu krīzes attīstības dzinējspēkiem. Britu prese jau vairākkārt nosaukusi Gudvinu par "sliktāko baņķieri pasaulē''.

Tāpēc viņš vairs nevar saglabāt bruņinieka titulu, ko saņēmis par ieguldījumu banku sistēmas labā.

"Viņa kā RBS vadītāja darbību seku mērogs un smagums šo padara par neatkārtojamu gadījumu," pēc bruņinieka titula atņemšanas Gudvinam komentēja valdības oficiālais pārstāvis. "Gan finanšu pakalpojumu regulators, gan īpaša valsts kases komiteja ir izmeklējuši šīs izgāšanās iemeslus un sekas un secinājuši, ka situācijai RBS bija būtiska ietekme uz 2008.-2009.gadu finanšu krīzi. Šī krīze līdz ar citiem makroekonomiskajiem faktoriem izraisīja smagāko recesiju Lielbritānijā kopš Otrā pasaules kara,"norāda valdības pārstāvis.

Rekomendāciju atņemt Gudvinam bruņinieka titulu pieņēma īpaši izveidota valdības komisija, taču gala lēmumu par titula atņemšanu var pieņemt vienīgi karaliene, kas šajā gadījumā ņēmusi vērā valdības padomu.

Iepriekš bruņinieka tituls atņemts vien notiesātiem noziedzniekiem un no profesionālajām apvienībām par dažādiem pārkāpumiem izslēgtajiem. Britu valdība pauda uzskatu, ka šajā gadījumā bija vērts izdarīt izņēmumu.

Pasaulē

Lietuvas robežsargi aizvadītajā diennaktī piespieduši doties atpakaļ deviņus nelegālos imigrantus, kas nelikumīgi mēģināja iekļūt Lietuvā no Baltkrievijas, svētdien paziņojis Lietuvas Valsts robežsardzes dienests.

Svarīgākais