Polijā notikuši protesti pret interneta cenzūru

Vairāki tūkstoši cilvēku Polijā trešdien, 25. janvārī piedalījās protesta akcijās pret valdības lēmumu parakstīt daudzpusējo līgumu pret pirātismu internetā, ziņo BBC.

Protesta akcijas notikušas vairākās Polijas pilsētās, kur ielās izgājušie, galvenokārt jaunieši, protestēja valdības plānu parakstīt Tirdzniecības līgumu cīņai ar viltošanu («Anti-Counterfeiting Trade Agreement», ACTA). Līguma mērķis ir noteikt starptautiskus standartus intelektuālā īpašuma aizsardzībai. Vairākas starptautiskas interneta organizācijas pret šo līgumu iebilst, uzskatot, ka tas ierobežos brīvību internetā, jo tas piespiedīs provaiderus ziņot par jebkuriem autortiesību pārkāpumiem no lietotāju puses, bet dos tiesības varas iestādēm iespēju kontrolēt visas interneta vietnes.

Līgumam valstis var pievienoties brīvprātīgi, un pašlaik tas ir izstrādes stadijā.

Polijas premjera Donalda Tuska valdība paudusi gatavību jau 26. janvārī parakstīt ACTA.

Neapmierinātību ar šādu lēmumu jau paudušas sociālā tīkla «Facebook» tiešsaistes lapas, kas protestā pret ACTA ir piesaistījušas vairāk nekā 300 tūkstošus atbalstītāju. Pret ACTA vērstu tiešsaistes petīciju līdz trešdienai parakstījuši apmēram 130 tūkstoši cilvēku Polijā.

Protestējot pret ieceri pievienoties ACTA, gandrīz 100 Polijas interneta vietnes otrdien bija melnos toņos. Otrdien Varšavā pret šo līgumu protestēja tūkstošiem cilvēku.

Pagājušās nedēļas nogalē hakeru grupu «Anonymous» un «Polish Underground» kiberuzbrukumos cieta valsts vadības oficiālās mājaslapas, tostarp valsts prezidenta, premjera, parlamenta, kā arī Ārlietu un Kultūras ministrijas mājaslapas. Premjera mājaslapa atsāka darboties trešdienas rītā.

Protestētāji ir neapmierināti ar to, ka Tuska valdība pēc sarunām ar ierakstu kompānijām un komerciālajiem medijiem nolēmusi pievienoties ACTA, publiski nekonsultējoties ar interneta tiesību aizstāvju organizācijām.

Savukārt trešdien Polijas vidienes pilsētā Kelcē trešdien vairāki tūkstoši cilvēku piedalījās protestos, kas lielākoties bija organizēti, izmantojot sociālo tīklu «Facebook». Protesti kļuva vardarbīgi, kad daži demonstranti postīja automašīnas un uzbruka policijai, ziņoja telekanāls TVN24.

Pret ACTA vērsti protesti notika arī Vroclavā, Ščecinā, Olštinā un Bjalistokā.

Polijas premjers Donalds Tusks paziņojis, ka netaisās pakļauties proetestējošo „spiedienam”, uzsverot, ka neapmierinātajiem bija pietiekoši daudz laika, lai izteiktos.

Polijas mediji ziņo, ka Polijas vēstniece Japānā Jadviga Rodoviča jau parakstījusi vienoto ACTA dokumentu un tāpat savus parakstus zem tā atstājuši arī citi Eiropas valstu vēstnieki, izņemot Kipru, Slokāviju, Nīderlandi, Igauniju un Vāciju.

Svarīgākais