Eiropas Parlaments apstiprinājis regulas grozījumus par to, ka veļas pulverim un trauku mašīnās lietojamajiem mazgāšanas līdzekļiem turpmāk vairs tikpat kā nedrīkstēs pievienot fosforu. Grozījumu mērķi ir aizsargāt dzīvos organismus Eiropas Savienības ūdens sistēmās un jūrās.
Parlaments ar 631 balsīm "par", 18 - "pret" un 4 - "atturas" apstiprināja lēmumu, par ko jau panākta neformāla vienošanās ar Padomi. Lai noteikumi stātos spēkā, Padomei tie oficiāli jāapstiprina.
"Stingri ierobežojot fosfora lietošanu mājsaimniecības veļas un trauku mazgāšanas līdzekļos, mēs saudzējam vidi un dodam patērētājiem pārliecību, ka viņu izmantotie līdzekļi ir daudz nekaitīgāki", sacīja rezolūcijas izstrādātājs, deputāts Bill Newton Dunn (ALDE, UK).
Fosfora kaitīgā ietekme
Fosfors — fosfātu vai fosfonātu veidā — palīdz efektīvāk mazgāt apģērbu un traukus, jo īpaši, ja ūdens ir ciets. Nonākot upēs, ezeros vai jūrā, fosfāti veicina aļģu un citas floras strauju vairošanos. Tas savukārt izraisa skābekļa badu, kura dēļ bojā iet zivis un citi dzīvie organismi. Šī problēma ir īpaši aktuāla Donavas upes baseinā un Baltijas jūrā. Ūdens attīrīšana no fosfora ir dārga un ne vienmēr ir iespējama.
Fosfora lietojuma ierobežojumi
Parlaments vienojās nodrošināt ražotājiem pietiekami ilgu laiku, lai ieviestu izmaiņas produktu sastāvā. No 2013. gada jūnija fosfora kopējam daudzumam veļas pulvera devā, ko vidēji izmanto vienai mazgāšanas reizei, ir jābūt mazākam par 0,5 gramiem. Parlaments panāca konkrētu ierobežojumu noteikšanu arī fosfora daudzumam trauku mazgājamo mašīnu līdzekļos, proti, 0,3 gramu ierobežojumu, kas stājas spēkā no 2017. gada 1. janvāra.
Dažas ES dalībvalstis jau noteikušas ierobežojumus fosforam, īpaši attiecībā uz veļas mazgājamajiem līdzekļiem. Jaunā ES regula nozīmē, ka uzņēmumiem visās 27 dalībvalstīs būs jāpiemēro vienoti noteikumi.