Itālijā – protesta streiku nedēļa

Itālijas jaunajam premjeram Mario Monti nav izdevies pārliecināt triju lielāko valsts arodbiedrību līderus, ka 2012. gada budžets un tajā paredzētie 33 miljardus eiro lielie taupības pasākumi nāks par labu sabiedrībai.

Pēc svētdienas vakarā notikušās tikšanās ar valdības vadītāju arodbiedrību līderi apstiprināja, ka neatteiksies no šonedēļ plānotajiem streikiem.

Reuters vēsta, ka vakar uz trim stundām darbu pārtraukuši ostu strādnieki un lielceļu apsaimniekotāji, bet astoņas stundas ildzis metāla apstrādes nozarē nodarbināto streiks. Apstādināta lielākā daļa uzņēmumu, bet Turīnas ielās izgājuši rūpnīcas Fiat strādnieki, kas protestējuši pret valdības apstiprināto pensiju reformu. «Es to nesaprotu, cilvēki visu mūžu ir strādājuši, rēķinājušies, ka vecumdienās saņems noteiktu naudas summu, bet tagad viņiem pēkšņi pasaka, ka būs jāstrādā vēl. Turklāt darbu atrast taču nav iespējams,» sarunā ar Euronews sacījis kāds jauns cilvēks, kurš solidaritātes nolūkos pievienojies Fiat darbinieku protesta akcijai.

Aģentūra AP vēsta, ka skatuves strādnieku streika dēļ vakar vakarā atcelta pasaulslavenā Milānas operteātra La Scala izrāde. Plašas protesta demonstrācijas vakar notikušas ne tikai Romā un Turīnā, bet arī Florencē un Dženovā. «Mēs pieprasām godīgu attieksmi,» sarunā ar AP korespondentu sacījis kāds demonstrants Florencē.

Vakar vakarā streiku bija plānojuši uzsākt lielākās daļas Itālijas tipogrāfiju darbinieki, kas nozīmē, ka šorīt itāliešiem kioskos velti meklēt jaunākos laikrakstus. Ceturtdien un piektdien gatavojas streikot sabiedriskā transporta darbinieki, jau ir zināms, ka nekursēs metrovilcieni, autobusi, vilcieni un prāmji, bet turpinās pārrunas ar aviācijas nozares pārstāvjiem, lai izvairītos no pilnīgas Itālijas lidostu paralizēšanas. Piektdienas pēcpusdienā būs slēgtas Itālijas bankas, savukārt nākamajā pirmdienā nestrādās dažādas valsts iestādes, liecina streikotāju plāni.

Par to, cik nopietnas ir šīs protesta akcijas, liecina kaut vai tas fakts, ka pirmo reizi pēdējo sešu gadu laikā trīs lielāko arodbiedrību vadītāji pārvarējuši savstarpējās nesaskaņas un vakar vakarā kopīgi kāpa pie parlamenta ēkas ierīkotajā tribīnē, lai uzrunātu protesta akciju dalībniekus. Arodbiedrību līderi, kuri piekrīt, ka taupības režīms ir nepieciešams, apšauba M. Monti sacīto, ka viņš darījis visu, lai izmaksas sadalītu godīgi. Laikrakstam La Repubblica sniegtā intervijā arodbiedrības Cgil vadītāja Sūzanna Kamusso uzsvērusi, ka valdība gājusi vienkāršāko ceļu, paaugstinot nodokļus visiem valsts iedzīvotājiem (šis solis visvairāk skars tieši nabadzīgākos itāliešus) un paaugstinot pensionēšanās vecumu, lai gan pareizāks risinājums būtu bijis palielināt nodokļu slogu valsts turīgākajiem iedzīvotājiem.

Valdība nav atteikusies no plāniem līdz Ziemassvētkiem parlamentā apstiprināt nākamā gada budžetu un visus paredzētos taupības pasākumus. Vakar vakarā bija pēdējais brīdis, kad šajos dokumentos varēja iesniegt būtiskus grozījumus, un labklājības ministre Elza Fornero, kura savulaik, informējot par to, ka pensionāriem nāksies ziedoties, pat apraudājās, sacīja, ka, iespējams, izdosies mīkstināt atsevišķus pensiju reformas nosacījumus. Viņas kolēģi gan norādījuši, ka tas iespējams tikai, atrodot adekvātu finansējumu, lai aizlāpītu kārtējo budžeta caurumu, – tātad, ir maz ticams. Lielākā daļa Itālijas politisko partiju pārstāvji atzinuši, ka protesta akcijas neietekmēs viņu atbalstu budžeta projektam. «Mums ir jābūt atbildīgiem, un mūsu atbalsts tam nav apšaubāms. Tas ir mūsu signāls Eiropai,» sarunā ar Corriere della Sera vakar paziņojis kreisi centriskās Demokrātiskās partijas sekretārs Pjērs Luidži Bersani.

Svarīgākais