Eiropas Parlaments abalsta ES finansējuma nosacījumu uzlabošanu Latvijai

© Scanpix/AFP

Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējums Latvijas, Grieķijas, Īrijas, Portugāles, Rumānijas un Ungārijas reģionālās attīstības projektos ir jāpalielina līdz 95 procentiem, lai palīdzētu minētajām valstīm atgūties no krīzes, uzsver Eiropas Parlaments šonedēļ pieņemtajā rezolūcijā.

Deputāti atbalstīja priekšlikumu īslaicīgi palielināt ES līdzfinansējumu mērķtiecīgi izvēlētiem projektiem, nepalielinot attiecīgajai valstij piešķirtā strukturālā finansējuma kopējo apjomu.

Dalībvalstīm, kurām ir likviditātes grūtības un kas saņem ES finanšu palīdzību, būs tiesības pieteikties iespējai par desmit procentiem palielināt ES līdzfinansējumu konkrētos, pamatoti izraudzītos projektos, pausts likumdošanas rezolūcijā, ko deputāti šodien pieņēma ar 536 balsīm par, 43 pret un 44 atturoties.

Deputāte Danuta Hübner (EPP, PL), kas sagatavoja attiecīgo lēmumu, pirms balsojuma pauda, ka "priecājas par šī steidzamā priekšlikuma pieņemšanu jau pirmajā lasījumā, jo ir vajadzīga strauja rīcība izaugsmes veicināšanai dalībvalstīs un reģionos, kas piedzīvo ekonomiskas grūtības. Mazinot spiedienu uz dalībvalstu budžetiem un ar Eiropas reģionālo politiku veicinot ieguldījumus, iespējams atjaunot izaugsmi, veicināt jaunu darbavietu radīšanu un uzlabot produktivitāti."

Prioritātes: konkurētspēja, izaugsme un nodarbinātība.

Sešām dalībvalstīm, uz kurām attiecas regulas grozījumi, būs jāpierāda, ka tām nepietiek resursu savu iemaksu segšanai un nepieciešams piemērot attiecīgo atkāpi. Tām būs jāapliecina, ka ieguldījumi tiks vērsti uz konkurētspēju, izaugsmi un nodarbinātību.

Minētā atkāpe attieksies uz laikposmu, kurā dalībvalsts saņēmusi palīdzību saskaņā ar Eiropas finanšu stabilizācijas mehānisma vai maksājumu bilances mehānisma programmām, un attiecīgo regulu varēs piemērot arī ar atpakaļejošu spēku. Regulas grozījumi būs spēkā līdz 2013. gada beigām

Turpmākie soļi

Padomei ir oficiāli jāpiekrīt priekšlikumam 12.–16. decembra nedēļā, lai to tajā pašā nedēļā varētu parakstīt Strasbūrā. Jaunie noteikumi stāsies spēkā pēc to publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī.

Pasaulē

Krievija sevi ir ilgstoši pasniegusi kā globālu lielvaru, kas uzvar karos un atbalsta savus sabiedrotos, līdz ar to Bašara al Asada režīma krišana Sīrijā šo Krievijas imidžu Tuvajos Austrumos ir pamatīgi iedragājusi, intervijā aģentūrai LETA izteicās Izraēlas pulkvežleitnants, Krievijas informācijas operāciju un Krievijas Tuvo Austrumu politikas eksperts Daniels Rakovs.

Svarīgākais