Ēģiptieši aktīvi balso

© Scanpix

Neraugoties uz saspīlēto situāciju valstī un protesta demonstrāciju, kas turpinās Kairas Tahrira laukumā, Ēģiptes iedzīvotāji aktīvi izmanto iespēju balsot parlamenta vēlēšanās. Vakar, kad sākās pirmā no trim parlamenta apakšpalātas vēlēšanu kārtām, pie iecirkņiem deviņās valsts provincēs (arī Kairā un Aleksandrijā) veidojušās garas rindas.

Ļoti daudz cilvēku sarunās ar starptautisko ziņu aģentūru korespondentiem uzsver, ka balsot ieradušies pirmo reizi mūžā. Vairāk nekā 30 gadu ilgušajā Hosnī Mubāraka valdīšanas laikā viņi tam neesot redzējuši jēgu, jo bijis skaidrs, ka vēlēšanu rezultāti tāpat tiks safabricēti par labu mūžīgajam prezidentam un viņa Nacionāli demokrātiskajai partijai. «Iepriekš es nekad nebiju balsojusi, jo nebiju pārliecināta, ka tam ir kāda jēga. Šoreiz ceru, ka tā ir, kaut gan iespējamais vēlēšanu iznākums mani mazliet biedē,» sarunā ar AP saka 45 gadus vecā Šahira Ahmeda, kas gatavojas balsot par liberāļiem, bet labi saprot, ka lielākas izredzes uz uzvaru vēlēšanās ir islāmistu kustībām – Musulmaņu brālībai un par to vēl radikālākajiem salafītiem, kuri vēlas Ēģiptē ieviest Saūda Arābijai raksturīgus likumus.

BBC vēsta, ka pirmā vēlēšanu diena (balsošana šajās deviņās provincēs turpinās arī šodien) noritējusi bez lieliem starpgadījumiem. Zināmas problēmas gan sagādājusi vēlēšanu organizācija – daudzviet tehnisku iemeslu dēļ laikus nav atvērti vēlēšanu iecirkņi, citur nav atvests pietiekami daudz vēlēšanu biļetenu, vietām izceļas konflikti garajās rindās. Vēlēšanu komisiju pārstāvjiem regulāri nākas konsultēt balsotājus, kuri vēlēšanās piedalās pirmo reizi, – brīžam šīs konsultācijas robežojas ar aģitāciju. Tāpat vairāk nekā 40 partiju, kas piedalās vēlēšanās, pārstāvji draudzīgi pārkāpj aizliegumu aģitēt vēlēšanu dienās, apstaigājot pie iecirkņiem stāvošās rindas un dalot savas priekšvēlēšanu lapiņas, kalendārus un citus propagandas materiālus.

Reuters atgādina, ka jaunā parlamenta apakšpalātas sastāvs būs zināms tikai pēc nākamā gada 11. janvāra, kad notiks pēdējā no trim vēlēšanu kārtām. Pēc tam, tāpat trīs kārtās, tiks ievēlēta parlamenta augšpalāta – šī balsošana beigsies martā, bet nākamā gada vidū vai nogalē iecerēts rīkot Ēģiptes prezidenta vēlēšanas. Jāpiebilst, ka pagaidām nav skaidras jaunā parlamenta pilnvaras. Bruņoto spēku Augstākās padomes (SCAF) pagājušonedēļ izvirzītais premjera amata kandidāts Kamals Ganzuri svētdien paziņojis, ka jaunievēlētajam parlamentam būs tiesības veidot jauno valdību. Tomēr padomes loceklis ģenerālis Mahmūds Šahins šādas pilnvaras noliedzis, uzsverot, ka valdības vadītāju iecelt var tikai prezidents vai SCAF, kas līdz jauna prezidenta ievēlēšanai pildīs attiecīgās funkcijas. Tāpat nav skaidrs, cik lielas tiesības parlamentam tiks dotas jaunā konstitūcijas projekta apspriešanā – pēc novērotāju domām, tas paredz pārāk lielas pilnvaras militāristiem.

Svarīgākais