Pieci arābu valstu pārstāvji saņems EP Saharova balvu

Eiropas Parlamenta 2011.gada Saharova balvu saņems pieci arābu pārstāvji kā atzinību par viņu cīņu par brīvu un cilvēktiesībām. Laureātiem balvu pasniegs EP priekšsēdētājs Ježijs Buzeks 14.decembrī plenārsesijas laikā Strasbūrā.

Šī gada Saharova balvu saņems Asmaa Mahfouz (Ēģipte), Ahmed al-Zubair Ahmed al-Sanusi (Lībija), Razan Zaitouneh (Sīrija), Ali Farzat (Sīrija) un kā pēcnāves atzinību - Mohamed Bouazizi (Tunisija). Balvai šo grupu izvirzīja EPP, S&D, ALDE un Zaļo politiskās grupas.

EP priekšsēdētājs Ježijs Buzeks, nosaucot balvas ieguvējus, uzsvēra: "Šie cilvēki ir veicinājuši vēsturiskas izmaiņas arābu valstīs. Ar šo balvu Parlaments apstiprina solidaritāti un atbalstu viņu cīņai par brīvību, demokrātiju un autoritāro režīmu gāšanu. Balvas piešķiršana ir atbalsta simbols visiem tiem, kuru darbība vērsta uz cieņas, demokrātijas un pamattiesību aizstāvību arābu valstīs un ārpus tām."

Asmaa Mahfouz pievienojās Ēģiptes 6.aprīļa jaunatnes kustībai 2008.gadā un palīdzēja organizēt streikus, cīnoties par pamattiesībām. Viņa bija pakļauta Mubaraka atbalstītāju uzbrukumiem un, iedvesmojoties no Tunisijas piemēra, sāka pati organizēt protestus. Viņas Youtube, Facebook un Twitter ziņojumi palīdzēja motivēt ēģiptiešus aizstāvēt savas tiesības. Mahfouz tika apcietināta, taču aktīvistu spiediena rezultātā viņa tika atbrīvota pret drošības naudu.

Ahmed al-Sanusi pavadījis Lībijas cietumos 31 gadu par Kadafi režīma apvērsuma mēģinājumu. Tagad, esot Nacionālās pārejas padomes sastāvā, viņa darba veltīts demokrātisko vērtību nostiprināšanai Lībijā.

Razan Zaitouneh ir juriste, kas specializējusies cilvēktiesību jautājumos, izveidoja Sīrijas cilvēktiesību informācijas vietni, kurā publiskoja informāciju par Sīrijas armijas un policijas veiktajām slepkavībām un cilvēktiesību pārkāpumiem. Šo informāciju aktīvi izmantoja starptautiskie plašsaziņas līdzekļi. Pašreiz viņai jāslēpjas no varas iestādēm, kas juristi apvaino spiegošanā, turklāt apcietināts ir viņas vīrs un jaunākais brālis.

Ali Farzat pazīstams Sīrijas režīma un tās prezidenta kritiķis. 2011.gada martā, kad sākās sacelšanās, savās karikatūrās viņš ļoti tieši pauda kritiku, kas iedvesmoja Sīrijas dumpiniekus. Šī gada augustā Sīrijas drošības aģenti konfiscēja visus zīmējumus, piekāva viņu un salauza abas rokas.

Mohamed Bouazizi Tunisijas tirgonis aizdedzināja sevi, protestējot pret varas iestāžu nemitīgo cilvēku pazemošanu. Līdzcilvēku dusmas, ko izraisīja šī rīcība, galu galā noveda pie Tunisijas prezidenta gāšanas. M.Bouazizi iedvesmoja arī sacelšanos un nozīmīgas izmaiņas citās arābu valstīs - Ēģiptē un Lībijā, un šī kustība tika nosaukta par "Arābu pavasari."

Eiropas Parlaments katru gadu piešķir Saharova balvu vārda un domas brīvībai. Tā nosaukta fiziķa un politiskā disidenta Andreja Saharova vārdā. Balva tika izveidota 1988. gadā, un to piešķir personībām un kolektīviem, kas cenšas aizstāvēt cilvēktiesības un pamatbrīvības. Eiropas Parlaments piešķir prēmiju par cilvēktiesību aizstāvību 50 000 eiro apjomā svinīgā sanāksmē Strasbūrā decembra plenārsesijas laikā.

2011.gada gada divi finālisti ir arī Dmitrijs Bandarenko baltkrievu aktīvists un Baltkrievijas Žurnālistu apvienības loceklis, un San Hosē de Apartado Miera kopiena no Kolumbijas.