Cenšoties saglabāt pārtikas izdales programmu trūcīgākajām personām pašreizējā apmērā, Eiropas Komisija šodien nākusi klajā ar priekšlikumu, kas paredz arī atbrīvot valstis no sākotnēji paredzētā līdzfinansējuma.
Ja Eiropas Padomē par to vienosies arī dalībvalstu ministri, nākamgad programmu visā Eiropas Savienībā (ES) varētu īstenot 500, nevis 113,5 miljonu eiro apmērā. Tas nozīmētu, ka arī Latvija, kas šogad programmas īstenošanai saņēma 6,7 miljonus eiro, nākamgad varētu saņemt vairāk nekā sākotnēji paredzētos 1,56 miljonus eiro.
No ES zemkopības budžeta finansētās vistrūcīgāko personu atbalsta programmas ietvaros pārtiku saņem 18 miljoni ES iedzīvotāju, taču Eiropas Savienības tiesa aprīlī nolēma, ka programmai paredzēto pārtikas produktu iepirkšana tirgū neatbilst spēkā esošajiem tiesību aktiem un ir nelikumīga. Šā tiesas lēmuma dēļ Komisijai bija juridisks pienākums ierobežot 2012. gada programmas finansējumu atbilstoši pieejamiem lauksaimniecības produktu (labības, sviesta un sausā vājpiena) intervences krājumiem 113,5 miljonu eiro apmērā, lai gan tai paredzētais budžets ir 500 miljoni eiro.
Ņemot vērā tirgus situāciju (nākamgad nav paredzami intervences krājumi), ir bažas, ka 2013. gada programmai vispār nebūs pieejami līdzekļi, ja vien ministri neakceptēs ierosinātās izmaiņas. Iepriekš priekšlikumus par to, kā novērst šo problēmu, Komisija iesniedza 2008. un 2010. gadā, paredzot arī valstu līdzfinansējumu vismaz 10% apmērā. Šos priekšlikumus atbalstīja Eiropas Parlaments un vairākas dalībvalstis, taču lietu, vairākām valstīm iebilstot, bloķēja Padome. Šodien ierosinātajos grozījumos paredzēts programmai noteikt jaunu juridisko pamatu, proti, sociālo kohēziju, tā novēršot Tiesas konstatēto neatbilstību tiesību aktiem. Tāpat paredzēts atteikties no prasības pēc nacionālā līdzfinansājuma.
ES nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības komisārs Lāslo Andors uzsvēra: "Šodienas sarežģītajā ekonomiskajā situācijā solidaritātei jābūt Eiropas sociālās līdzdalības pamata elementam. Bads Eiropas Savienībā vienkārši nav pieļaujams. Esmu pārliecināts, ka šodien iesniegtais priekšlikums palīdzēs novērst dramatisku resursu samazinājumu organizācijām, kuras nodrošina pārtiku trūcīgiem iedzīvotājiem. Drīz sāksies ziemas sezona, tādēļ mums jārīkojas ātri. Aicinu dalībvalstis darīt visu, kas nepieciešams, lai šī programma varētu atsākties."
ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Dačans Čološs sacīja: "Man jo sevišķi rūp, lai šī lieta izkustētos no strupceļa, it īpaši pašlaik, kad piedzīvojam ekonomikas krīzi. Grozot juridisko pamatu, ceram risināt problēmas, ar ko šajā programmā īstermiņā saskārušās dažas dalībvalstis. Kaut kad vēlāk tiks rīkota diskusija par programmu pēc 2013. gada. Reaģējot uz Eiropas Parlamenta un konkrētu dalībvalstu aicinājumu, esam risinājuši arī jautājumu par ierosināto līdzfinansēšanas elementu. Tagad aicinām dalībvalstis uzņemties atbildību par miljoniem cilvēku visā ES, kuri dzīvo trūkumā un gaida dalībvalstu lēmumu, pirms iestājas ziema. Nauda ir pieejama, un to varēs piešķirt, ja panāksim politisku vienošanos."