Austrālijas tiesa aizliedz bēgļu darījumu

Austrālijas Augstākā tiesa vakar bloķējusi valdības noslēgto darījumu ar Malaiziju, kas paredzēja uz šo valsti sūtīt nelegālos imigrantus, kuri ieradušies Austrālijā, bet apmaiņā no Malaizijas uzņemt cilvēkus, kuri jau ilgāku laiku gaida uz patvēruma saņemšanu Austrālijā.

Imigrācijas ministrs Kriss Bovens paziņojis, ka tiesas lēmums viņam sagādājis vilšanos, un prognozējis, ka atkal pieaugs nelegālo imigrantu skaits un uzplauks cilvēku kontrabandistu bizness.

BBC atgādina, ka Austrālija, kas vairākas desmitgades cīnās ar nelegālo ieceļotāju pieplūdumu, jau ierīkojusi viņu pagaidu uzturēšanās centrus, piemēram, Nauru un Ziemassvētku salā. Vasaras sākumā valdība paziņoja par jaunu iniciatīvu – Malaizija bija piekritusi gada laikā uzņemt un savā teritorijā nomitināt 800 nelegālo ieceļotāju apmaiņā pret to, ka Austrālija četru gadu laikā uzņems aptuveni 4000 cilvēku, kuri uzturas Malaizijā un jau sen gaida iebraukšanas atļauju Austrālijā.

K. Bovens skaidroja, ka šā darījuma galvenais mērķis ir no spēles izslēgt cilvēku kontrabandistus. «Ja potenciālais imigrants sapratīs, ka uzreiz pēc ierašanās viņš tiks nosūtīts atpakaļ uz Malaiziju, viņš vairākkārt pārdomās, vai maksāt krietnu naudas summu pārvedējiem,» uzsvēris ministrs. Pirms tiesas prāvas sākšanās viņš arī atgādinājis, ka, spriežot pēc visa, šī sistēma darbojoties. Proti, pērn Austrālijas krastus sasniedza gandrīz 7000 nelegālo ieceļotāju, bet šā gada pirmajos astoņos mēnešos viņu skaits nepārsniedzot 2000. Turklāt pēc tam, kad valdība paziņoja par darījumu ar Malaiziju, ieceļotāju skaits strauji samazinājies.

Prasību tiesā bija iesnieguši vairāki nelegālie ieceļotāji no Afganistānas, kuri bijuši to cilvēku grupā, kuru pirmo bija paredzēts nosūtīt uz Malaiziju, vēsta Reuters. Tagad viņi svin uzvaru, jo Augstākā tiesa valdības plānu atzinusi par nelikumīgu. Tiesas galvenais arguments ir fakts, ka Malaizija nav pievienojusies ANO Starptautiskajai bēgļu konvencijai, līdz ar to neesot garantijas, ka šajā valstī pret patvēruma meklētājiem izturēsies pienācīgi. Tiesu nav mulsinājis pat fakts, ka atbalstu Austrālijas un Malaizijas valdību darījumam bija izteikusi ANO Bēgļu lietu aģentūra (UNHCR). Cilvēktiesību aizstāvības grupas gan atgādinājušas, ka Malaiziju jau pārplūdinājuši gandrīz 90 000 bēgļu no tādām valstīm kā Afganistāna, Šrilanka, Irāka un Irāna – šie cilvēki izmanto Dienvidaustrumāziju kā tranzīta punktu ceļā uz Austrāliju. Šādos apstākļos ir grūti runāt par visu viņu tiesību ievērošanu.

Reuters uzsver, ka Austrālija bēgļus uz Malaiziju nogādāt vēl nav sākusi, jo gaidīts tiesas lēmums. Tikmēr vairāki simti ieceļotāju šā darījuma ietvaros jau ieradušies no Malaizijas, un viņu juridiskais statuss tiesas lēmuma dēļ nav īsti skaidrs. K. Bovens gan uzsvēris, ka šie cilvēki vairs netiks sūtīti atpakaļ un viņiem piešķirs patvērumu Austrālijā.

Svarīgākais