Maz zināma ASV autortiesību likumdošanas norma paredz, ka daudzi mākslinieki drīzumā varēs atgūt mantiskās tiesības uz sevis radītajiem ierakstiem, kas savulaik piešķirtas mūzikas ierakstu kompānijām. Šo iespēju gatavojas izmantot virkne slavenu mūziķu, bet ierakstu kompānijas, kurām šādas pārmaiņas nozīmē miljoniem dolāru lielus negūtus ieņēmumus, apšauba mūziķu pretenzijas uz tiesību atgūšanu.
Autortiesību likumdošana noteic, ka, sākot ar 2013. gadu, māksliniekiem ir tiesības pieprasīt ierakstu kompānijām piešķirto mantisko tiesību atsavināšanu, ja kopš ierakstu izdošanas līguma noslēgšanas ir pagājuši vismaz 35 gadi. Tā kā mantisko tiesību atgūšanas prasība ir jāiesniedz vismaz divus gadus pirms paredzētās tiesību atgūšanas, jau pašlaik gatavību izmantot likumdošanas piešķirtās iespējas ir izteikuši daudzi mūzikas nozares veterāni, kuri līgumus noslēguši 1978. gadā, un nākamgad šo normu varēs izmantot arī 1979. gadā līgumus slēgušie. Viņu vidū ir Bobs Dilans, Toms Petijs, Braiens Adamss, Kriss Kristofersons, Toms Veitss un citi.
«Ierakstu nozare, pateicoties lielajiem māksliniekiem, ir sapelnījusi milzīgas naudas summas, krietni vairāk, nekā ir izdevies pašiem māksliniekiem,» laikrakstam New York Times saka grupas The Eagles un arī mūziķu atbalsta organizācijas Recording Artists Coalition līdzdibinātājs Dons Henlijs. «Šis ir jautājums par paritāti un par godīgumu.»
Ierakstu nozarei, kam pēdējos gados sarūkošā pārdoto ierakstu apjoma dēļ rodas zaudējumi, šis būs vēl viens trieciens. Īpaši grūti ir gūt ienākumus no jauno albumu un dziesmu pārdošanas, jo ļoti liela daļa klausītāju šo mūziku bez maksas atrod internetā. Tāpēc līdz šim iepriekšējos gadu desmitos izdotie veiksmīgie albumi ir bijis viens no būtiskākajiem mūzikas izdevniecību ienākumu avotiem.
ASV Ierakstu nozares asociācija, kas pārstāv izdevniecības, paziņojusi, ka šīs likuma normas uz vairākumu mūziķu nemaz neattiecoties. Proti, vairākumā gadījumu līgums noteicis, ka mūziķi pēc izdevniecības pasūtījuma veic gabaldarbu un mūziķiem kā nodarbinātajiem mantiskas papildu tiesības uz sava darba augļiem nepienākas.
Sagaidāms, ka ap šo argumentu, vai mākslinieki savus ierakstus ir veikuši paši, vai arī kā ierakstu kompāniju darbinieki, būs ne mazums juridisko strīdu un šīs lietas tiks izskatītas tiesā. Tomēr, ņemot vērā to, ka šajos strīdos būs iesaistītas lielas naudas summas, daudzi mūziķi un lielāko ierakstu kompāniju pārstāvji līdz šim ir visai negribīgi runājuši par saviem plāniem. Kā norāda New York Times, tāpat likums atstāj neatbildētus daudzus jautājumus, piemēram, vai tiesības uz oriģinālo ierakstu nesēju atgūšanu pienākas tikai ASV mūziķiem vai arī citiem, kuru darbi ir izplatīti ASV, un vai uz mantiskajām tiesībām var pretendēt arī producenti un skaņu inženieri.